Objawy zbliżającego się porodu

Objawy zbliżającego się porodu

Wiele kobiet w ciąży najbardziej obawia się momentu samego porodu lub tego, że nie zauważą oznak świadczących o zbliżającym się rozwiązaniu. Istnieją jednak objawy, po których łatwo rozpoznasz, że trzeba zacząć się przygotowywać do wizyty w szpitalu.

W pierwszej kolejności kobiety czekające na poród zauważą coraz częściej pojawiające się skurcze przygotowujące. Oznacza to, że przygotowania macicy do wypchnięcia dziecka są coraz intensywniejsze. Na dwa tygodnie przez rozwiązaniem z pewnością zauważymy wyraźne obniżenie się brzucha. Przestaniemy mieć kłopoty z płytkim oddechem, ale nacisk macicy na pęcherz sprawi, że częściej będziemy udawać się do toalety. Jest to znak, że dziecko przyjmuje pozycję do porodu. Wiele kobiet może także zauważyć wypadnięcie tak zwanego czopa śluzowego, czyli swego rodzaju korka ze śluzu, który chronił macicę przed kontaktem z drobnoustrojami.

Bardzo częstym objawem wskazującym na zbliżający się poród są także plamienia, które niejednokrotnie powodują przerażenie u kobiet. Jest to jednak naturalne, a dzieje się tak na skutek rozwierania się macicy, w trakcie czego może dojść do popękania niektórych naczynek krwionośnych. Jeśli pojawia się biegunka, wymioty, czy wzdęcia, to również objawy świadczące o przygotowywaniu się naszego organizmu na ważny moment porodu.

Najważniejszą dolegliwością, która wskazuje, że rozwiązanie nastąpi w najbliższym czasie, są narastające skurcze. Jeśli pojawiają się mniej więcej co 10 minut, jest to najwyższy czas, aby udać się do szpitala. Również odejście wód płodowych powinno być dla nas znakiem, iż nie można zwlekać ani chwili dłużej. Nawet, jeżeli poród nie zacznie się od razu, będziemy mieć pewność, że my i nasz maluch jesteśmy pod opieką specjalistów.