Zioła w okresie ciąży i karmienia piersią

Zioła w okresie ciąży i karmienia piersią

Zioła mają wielorakie działanie – przeciwbólowe, uspokajające, wzmacniające czy rozkurczowe. W wielu sytuacjach mogą zastąpić konwencjonalne preparaty apteczne. W czasie ciąży i karmienia piersią, gdy unikamy tradycyjnych leków, będą bardzo pomocne.

Ostrożnie z lekami, ale i z ziołami

W ciąży oraz podczas karmienia piersią kobiety unikają stosowania rozmaitych leków i preparatów ze względu na zdrowie dziecka. Wielu środków (np. przeciwbólowych i przeciwgorączkowych) w ogóle nie należy wtedy stosować. Na pomoc przychodzą więc zioła. Stosując preparaty oraz napary ziołowe, trzeba jednak pamiętać, że one również mogą mieć silne i niepożądane działanie.

Niektórych lepiej nie wdrażać w trakcie laktacji, z innymi lepiej wstrzymać się do ostatnich tygodni ciąży. Za każdym razem, gdy sięgamy po zioła będąc jeszcze na etapie ciąży lub karmienia, musimy upewnić się, że dana roślina zielna jest dla nas bezpieczna. Przed zaparzeniem herbatki ziołowej o mieszanym składzie należy sprawdzić, czy nie zawiera niewskazanych ziół.

 

Melisa i lipa na napięcia nerwowe

Te dwie rośliny mogą pomóc w zaśnięciu i koją skołatane nerwy. W dodatku smakują całkiem przyzwoicie. Przydadzą się więc zarówno w ciąży, jak i po porodzie, gdy zwiększa się ryzyko depresji i stanów lękowych.

 

Bezpieczne w ciąży

Za bezpieczne w ciąży uważa się także napary z pokrzywy, mniszka lekarskiego, prawoślazu, mięty (inaczej niż podczas laktacji) czy wywary z siemienia lnianego. W tym czasie można stosować również rumianek, o ile mama nie jest na niego uczulona. Także herbatka z liści malin polecana jest ciężarnym na kilka tygodniu przed planowanym terminem porodu, o ile lekarz nie widzi przeciwwskazań.

 

Zioła a karmienie piersią – herbatki na laktację

Zioła mogą wspomagać proces laktacji, choć nie ma wystarczających dowodów potwierdzających tu ich skuteczność. Wiele młodych mam sięga mimo to po herbatki laktacyjne, zawierające w swoim składzie koper włoski, nasiona i owoce anyżu, kminek, pokrzywę, a także kozieradkę.

Nawet jeśli ich wpływ na laktację jest niewielki, zioła te mają działanie rozkurczowe i wspomagające trawienie. Osłabiać laktację może za to szałwia, a w pewnym stopniu także mięta pieprzowa.