Test ciążowy – jak i kiedy go wykonać? Czy test może się mylić?

Test ciążowy – jak i kiedy go wykonać? Czy test może się mylić?

Nie ma nic prostszego niż wykonać test ciążowy, gdy podejrzewamy, że możemy być w ciąży. Testy ciążowe są dostępne od ręki w każdej aptece i niewiele kosztują. Jak je wykonać i czy dają stuprocentową pewność?

Rodzaje testów ciążowych i ich działanie

Najczęściej kupowanym rodzajem testu ciążowego jest test płytkowy. Aby go przeprowadzić, za pomocą pipety (dołączonej do testu) pobieramy próbkę moczu, a następnie aplikujemy kilka kropli do wskazanego okienka. W okienku kontrolnym już po kilku minutach ukazuje się wynik.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy test płytkowy, strumieniowy czy też paskowy, ich obsługa jest tak samo prosta, a działanie oparte na jednym schemacie. Test ciążowy wykrywa gonadotropinę kosmówkową (beta hCG), hormon wytwarzany w ciele kobiety w kilka dni po zapłodnieniu. Gonadotropina kosmówkowa stymuluje produkcję progesteronu, odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży i reguluje poziom hormonów płciowych. Jej wykrycie możliwe jest po zbadaniu moczu i dzięki temu, że każdy test został wyposażony w przeciwciała anty-hCG.

 

Kiedy wykonać test ciążowy?

Wszystkie testy ciążowe są bardzo czułe i pozwalają na wykrycie ciąży kilka dni po zapłodnieniu. Te „kilka dni” ma tutaj kluczowe znaczenie. Weźmy pod uwagę, że gonadotropina kosmówkowa pojawia się w organizmie w ciągu 7-10 dni od zapłodnienia. Wynik testu nie będzie więc miarodajny, gdy wykonamy go raptem dzień czy dwa po stosunku. Zaleca się wręcz odczekanie z przeprowadzeniem testu ciążowego do planowanego terminu miesiączki. Jeśli okres wówczas się nie pojawi, jest to idealny moment na sięgnięcie po test.

 

Pewność na 99%

Test ciążowy nie może się mylić. Jeśli informuje nas o wykryciu beta hCG oznacza to, że hormon ten rzeczywiście znajduje się w moczu. Mimo to może się okazać, że nie jesteśmy w ciąży. To dlatego, że gonadotropina kosmówkowa utrzymuje się w organizmie jeszcze przez jakiś czas po porodzie, naturalnym lub sztucznym poronieniu lub po przyjęciu pewnych specjalistycznych lekarstw (wtedy wynik testu określa się jako fałszywie dodatni). Ostateczne potwierdzenie ciąży lub jej braku otrzymamy tylko w gabinecie lekarza.