Joga w ciąży – jakie korzyści przyniesie przyszłej mamie?

Joga w ciąży – jakie korzyści przyniesie przyszłej mamie?

Praktyka jogi może okazać się bardzo pomocna zarówno podczas ciąży, jak i w połogu. Co więcej, może ułatwić sam poród siłami natury. Jak joga wpływa na organizm kobiety ciężarnej i dlaczego warto ćwiczyć?

Ulga dla ciała

Systematyczne praktykowanie jogi pozwala ciężarnej lepiej radzić sobie z dolegliwościami II i III trymestru. Joga wzmacnia mięśnie pleców, dzięki czemu ból w okolicy lędźwi, a także ból kręgosłupa są mniej dokuczliwe. Trening jogi, którego jednym z głównych założeń jest koordynacja oddechu z ruchem, stymuluje krążenie krwi. W efekcie organizm jest lepiej dotleniony, co korzystnie wpływa na samopoczucie i formę. Joga pozwala również ograniczyć problem ciężkich nóg i opuchlizny, czyli częstych przypadłości towarzyszących ostatnim miesiącom ciąży.

 

Joga może ułatwić poród

W trakcie porodu siłami natury niesamowicie istotny jest oddech. Rodzące kobiety bardzo często zapominają o kontroli oddechu, a podczas skurczu wręcz go wstrzymują. Regularny, płynny oddech jest jednak bardzo ważny przy tego rodzaju wysiłku. Pomaga znieść najsilniejsze skurcze i dotlenia organizm matki oraz dziecka. W praktyce jogi oddech to podstawa. Ćwicząc, nauczymy się zwracać uwagę na oddech i oddychać świadomie.

 

Świadomość ciała – klucz do kobiecości

Regularnie uprawiana joga pomaga wzmocnić mięśnie dna miednicy – grupę mięśni kluczową podczas porodu, ale i połogu. Mocne, wyćwiczone mięśnie tego obszaru mogą usprawnić poród i przejąć kontrolę nad bólem, a nawet go osłabić. Ponadto elastyczne mięśnie dna miednicy szybciej wracają do siebie po porodzie. Trening jogi pomaga uporać się z bólem podczas połogu i zmniejsza ryzyko powikłań, np. wystąpienia nietrzymania moczu.

Joga ma korzystny wpływ na ciężarną także w aspekcie psychofizycznym. Pomaga poukładać myśli i odprężyć się, a to szczególnie ważne w ciąży. Świadomość ciała, spokój i kontrola sfery fizycznej oraz psychicznej oddalają także ryzyko depresji poporodowej. Nie pozwalają świeżo upieczonej mamie zapomnieć o tym, że w dalszym ciągu jest przede wszystkim kobietą.