Hipnoporód – poród w hipnozie

Hipnoporód – poród w hipnozie

Czy poród w hipnozie jest możliwy? Wiele kobiet na świecie decyduje się rodzić w stanie autohipnozy, która może uczynić ich poród lepszym i zdecydowanie mniej stresującym. Jak i kiedy przygotować się do porodu w hipnozie?

Od pewnego już czasu rośnie w kobietach świadomość, że poród nie musi być przeżyciem traumatycznym. Jeśli uda nam się do niego dobrze przygotować, możliwe, że pozostaną nam z niego tylko dobre wspomnienia. Hipnoza to jedna z metod, po które możemy sięgnąć, by nasz poród był właśnie taki – komfortowy, bezpieczny i pozbawiony złych emocji.

Otwarcie się na dobry poród jest możliwe tylko wtedy, gdy porzucimy negatywne myśli i zniekształcone wyobrażenia dotyczące przebiegu porodu. W hipnozę musimy wejść mając świadomość, że poród naturalny może być czymś pięknym i cudownym, choć wiąże się z bólem. Wymaga od nas akceptacji tego procesu i dogłębnego zapoznania się z jego stroną fizjologiczną.

 

Jak to działa?

Zjawisko hipnozy pozwala na wejście w stan głębokiej relaksacji. Na poziomie hormonalnym oznacza to, że przewagę nad adrenaliną biorą oksytocyna i endorfiny, które pozwalają wyzbyć się stresu oraz ułatwiają sam poród. Na poziomie świadomości hipnoza wprowadza w stan „wyłączenia się”. Jest to naturalny stan, który przeżywamy także na chwilę przed zaśnięciem. Wówczas bodźce z otoczenia dochodzą do nas połowicznie. Głęboka relaksacja podczas porodu umożliwia rodzącej uniknięcie wielu stresogennych sytuacji, np. odcięcie od zamieszania wokół jej osoby. Kobiety, które poddały się autohipnozie na czas rozwiązania potwierdzały również, że ból – choć wciąż odczuwalny – jest bardziej znośny niż w stanie pełnej świadomości.

 

Jak przygotować się do porodu w hipnozie?

Rodząca musi wejść w stan hipnozy sama, dlatego też mówimy tu o autohipnozie. Dokonanie tego nie jest możliwe bez uprzednich przygotowań. Praktykę hipnoterapii i głębokiej relaksacji należy rozpocząć już w trakcie ciąży. Kobiety mogą sięgnąć po specjalne nagrania z instruktażem, odbyć szkolenie lub rozpocząć współpracę z hipnoterapeutą.