Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży

Wyobraź sobie następującą filmową scenkę: kobieta budzi się rano, męczą ją mdłości i wymioty, zauważa brak planowej miesiączki. Przyczyna staje się jasna – bohaterka spodziewa się dziecka. No dobrze, ale jak wygląda to w prawdziwym życiu? Czy faktycznie właśnie tak?

Odpowiedź brzmi: nie do końca…

Owszem, u wielu kobiet w pierwszym trymestrze pojawiają się poranne wymioty, jednak wcale nie one są pierwszym objawem ciąży. Mdłości występują zazwyczaj dopiero ok. 5-9 tygodnia. Oczywiście każdy organizm jest inny, ale w większości przypadków organizm kobiety wysyła pierwsze sygnały świadczące o prawidłowym zagnieżdżeniu zarodka w macicy już po ok. 10 dniach od stosunku.

 

Niepozorne sygnały w pierwszym miesiącu

Między 1 a 4 tygodniem ciąży pojawiają się objawy, które zazwyczaj są ignorowane przez większość kobiet. Jednym z pierwszych sygnałów jest tzw. plamienie implantacyjne. Wiele kobiet traktuje je po prostu jako spodziewaną miesiączkę i nawet nie zauważa, że krwawienie menstruacyjne w danym miesiącu w ogóle nie wystąpiło.

Plamienie tego rodzaju pojawia się po ok. 7-9 dniach od zapłodnienia, jednak nie u wszystkich kobiet, a tylko w sytuacji, gdy zarodek, który zagnieżdża się w macicy, przypadkowo uszkodzi ścianę naczynia krwionośnego.

Plamienie implantacyjne można w łatwy sposób odróżnić od miesiączki, ponieważ trwa krócej, nie poprzedzają go bóle podbrzusza, a w krwi nie ma skrzepów.

Kobiety, u których zarodek nie naruszył naczynia krwionośnego, zaniepokoi sytuacja odwrotna, czyli brak spodziewanego krwawienia. Biorąc pod uwagę fakt, że dni płodne przypadają na mniej więcej połowę cyklu – brak miesiączki należy również do jednego z najwcześniejszych objawów ciąży, który można zaobserwować już po ok. 2 tygodniach od stosunku.

Kolejnym często występującym objawem są wahania nastroju. Wynikają ze zmian hormonalnych, które zaczynają następować w ciele kobiety już po ok. 10-14 dniach od stosunku. To właśnie mniej więcej po tym czasie zarodek zagnieżdża się w macicy i zaczyna wysyłać sygnały chemiczne do organizmu kobiety.

W tym czasie pojawia się również ogólne złe samopoczucie, tj. zmęczenie, senność, osłabienie oraz inne objawy przypominające nieco przeziębienie czy zatrucie pokarmowe, np. wzdęcia. Wszystko to spowodowane jest wzrastającym poziomem progesteronu, estrogenu, prolaktyny, kortyzolu, hormonu wzrostu oraz ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG).

Powyższe hormony powodują również obrzęk piersi, zgrubienia w ich strukturze, zmianę wielkości i kształtu, a także koloru brodawek, które stają się większe i ciemniejsze. Następują inne zmiany pigmentacyjne, związane z produkcją melaniny, np. ciemna linia od pępka aż do wzgórka łonowego.

Naczynia krwionośne zaczynają być widoczne, skóra wydaje się jakby przezroczysta, a na ciele pojawią się tzw. pajączki – wszystko to spowodowane jest zwiększonym przepływem krwi w organizmie kobiety.

Kolejnym często i wcześnie występującym objawem jest nadwrażliwość na zapachy. Może ona dotyczyć nawet ulubionych perfum czy potraw. Po prostu niektóre zapachy stają się dla kobiety nie do zniesienia, a inne, mimo iż akceptowalne dla innych osób – wydają się znacznie intensywniejsze niż normalnie. Być może właśnie w ten sposób organizm kobiety „ostrzega” ją przed produktami i substancjami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

 

Drugi i trzeci miesiąc nie pozostawiają złudzeń

To właśnie w tym czasie pojawiają się pierwsze mdłości i wymioty. Ciało kobiety w ciąży produkuje większe ilości moczu, a rozwijające się łożysko i płód ważą już znacznie więcej i zaczynają naciskać na pęcherz. Z tego powodu kobieta coraz częściej korzysta z toalety. Z każdym kolejnym miesiącem objaw ten staje się coraz bardziej dokuczliwy, najsilniej jest odczuwalny w ostatnim trymestrze. Również waga kobiety zaczyna się zmieniać – brzuch się zaokrągla, w okolicach ud, bioder i pośladków rozrasta się tkanka tłuszczowa.

Najwyrazistszą oznaką ciąży, którą można jest wzmożone bicie serca. które pojawia się w 5 tygodniu ciąży, na USG wykrywalne jest w 6 tygodniu od zapłodnienia.
 

Kiedy najlepiej zrobić test?

Tzw. hormon ciąży, czyli ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG), staje się wykrywalny we krwi dopiero po 12 dniach od chwili zapłodnienia. Teoretycznie test moczu można wykonać nieco wcześniej, ale by mieć całkowitą pewność, najlepiej wykonać test dopiero w 14 dniu od stosunku lub najwcześniej w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.