Typowe dolegliwości w końcówce ciąży

Typowe dolegliwości w końcówce ciąży

Ostatnie tygodnie ciąży to dla większości kobiet najtrudniejszy jej okres. Dziecko jest już tak duże, że zaczyna uciskać na różne narządy wewnętrzne, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości, a duży brzuch przeszkadza w poruszaniu się. Z czym dokładnie trzeba się liczyć w tym okresie?

Przede wszystkim z bólem pleców, który bywa nie do zniesienia. Dlatego też trzeba unikać zbyt długiego stania - czasem wystarczy, że się o coś oprzemy lub przespacerujemy. Jeśli siedzenie również zaczyna sprawiać dyskomfort, warto podłożyć coś pod dolną część pleców, a dokładnie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Nawet zwykła niewielka poduszka może sprawić, że ból będzie mniejszy.

Kolejną typową dolegliwością pod koniec ciąży jest płytki i szybki oddech, co jest wynikiem ucisku na przeponę i płuca. W tym czasie dobrym rozwiązaniem może być spanie na półsiedząco, na przykład poprzez ułożenie poduszek jedna na drugiej. W ciągu dnia powinniśmy się także starać cały czas prostować plecy.

Bardzo nieprzyjemną dolegliwością, o której wiele kobiet wstydzi się mówić, jest parcie na pęcherz po obniżeniu się brzucha. Jest to dość uciążliwe z uwagi na potrzebę częstego korzystania z toalety. Dodatkowo nawet zwykłe kichnięcie może spowodować popuszczenie odrobiny moczu, dlatego zaleca się korzystanie ze specjalnych wkładek higienicznych, a także regularne ćwiczenie mięśni Kegla, które dodatkowo przygotuje ciało na moment porodu.

Oczywiście do najczęstszych reakcji organizmu na obciążenie, jakim jest zaawansowana ciąża, należą obrzęki nóg. Zwykle pojawiają się w okolicach kostki, skąd krew nie może swobodnie odpłynąć do serca. W tym wypadku powinniśmy przede wszystkim dużo odpoczywać z uniesionymi nogami i pamiętać o tym, aby nie siedzieć cały czas w jednej pozycji.