Urodzić i nie zwariować – jak odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej?

2018-04-09
Urodzić i nie zwariować – jak odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej?

Macierzyństwo jest szczególnym stanem, który wymaga od kobiety emocjonalnej dojrzałości i przygotowania do wyzwań, jakie stawia przed nią konieczność wychowania dziecka. Jak podołać tym wyzwaniom?

Wiele kobiet w pierwszej ciąży stawia sobie pytanie, czy okażą się dobrymi matkami. Czy mają w sobie wystarczająco dużo siły, cierpliwości, empatii i innych cech, które są warunkiem zbudowania zdrowych i pozytywnych relacji z własną latoroślą. W tych wątpliwościach nie ma nic złego – warto to sobie uświadomić. Macierzyństwo to niezwykle wymagające zadanie, czy może raczej szereg zadań, z których część na pewno nie zostanie wypełniona zgodnie z uprzednimi oczekiwaniami świeżo upieczonej mamy.

 

Jak poradzić sobie z macierzyństwem?

Z jednej więc strony należy podejść do macierzyństwa poważnie, jako do pewnego życiowego wyzwania, z drugiej jednak należy zachować w sobie odpowiednią dozę dystansu, ponieważ zbyt wygórowane oczekiwania wobec samej siebie mogą przerodzić się w nerwicę i przyczynić się jedynie do wypaczenia relacji z dzieckiem. Mamy, które czują się w swojej roli niepewnie, zawsze mogą skorzystać z pomocy psychologicznej. Psychoterapeuta skoryguje ewentualne negatywne nastawienia, pomoże uporać się z wątpliwościami i udzieli fachowego wsparcia w tej trudnej sytuacji.

 

Bezpośredni i stały kontakt z dzieckiem

Po porodzie bardzo ważne jest, aby matka utrzymywała z dzieckiem bezpośredni i stały kontakt. Zwłaszcza matki zdezorientowane, niepewne swojej roli i mające trudności z zaadaptowaniem się do nowych warunków powinny przezwyciężać swoje wątpliwości oraz zahamowania i podejmować wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne, opiekować się latoroślą i starać się wykształcić w sobie wrażliwość na potrzeby i reakcje dziecka. Niekiedy niezbędna może się okazać psychoterapia – i to nie tylko w skrajnych przypadkach nieczułości. Między matką modelową, w pełni przygotowaną do swojej roli, a taką, która wykazuje rażące braki w empatii i ma poważne problemy z zaakceptowaniem swojego dziecka, rozciąga się szeroka gama form pośrednich.

 

Jeśli borykasz się z opisanymi powyżej wątpliwościami i chciałabyś jak najlepiej przygotować się do roli matki, odwiedź psychoterapeutę: http://www.psychoterapia-bydgoszcz.eu.