Poród a wady wzroku – wszystko, co musisz wiedzieć

Poród a wady wzroku – wszystko, co musisz wiedzieć

Kobiety ciężarne, obarczone jednocześnie wadą wzroku, niepokoją się o stan swoich oczu głównie w związku z porodem. Podczas tak olbrzymiego, a często i długotrwałego wysiłku, wzrasta bowiem ciśnienie żylne w górnej części ciała.

Ciąża przy wadach wzroku

Ciąża nie zawsze przyczynia się do pogorszenia wady wzroku, a wada wzroku nie zawsze jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Ciężarne powinny jednak zachować czujność w tej materii i w odpowiednim momencie zgłosić się na konsultację okulistyczną. O posiadanej wadzie wzroku należy też poinformować lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.

Sama wada wzroku nie wpływa oczywiście na przebieg ciąży, może za to zdarzyć się odwrotnie. Chociażby ze względu na zmiany hormonalne oczy mogą nie być w czasie ciąży tak dobrze nawilżone jak wcześniej. Jeśli wystąpi zespół suchego oka, konieczne może okazać się stosowanie kropli nawilżających oraz tymczasowe przejście z miękkich soczewek kontaktowych na okulary.

 

Podwyższone ciśnienie – ryzykowne dla oczu

Nieco poważniejszy problem dla oczu stanowi w trakcie ciąży wzrost ciśnienia, które może spowodować uszkodzenie siatkówki. Pod kontrolą okulistyczną powinny więc pozostać zwłaszcza te kobiety, które są otyłe lub cierpią na nadciśnienie (często idzie to w parze), nawet jeśli nie są obarczone wadami wzroku. Wizyta u okulisty powinna odbyć się także wtedy, gdy kobieta często widzi mroczki lub ma zaburzone pole widzenia.

Kobiety z wadą wzroku, zwłaszcza jeśli jest to krótkowzroczność, mogą zauważyć niewielkie pogorszenie się jakości widzenia podczas ciąży. Wzrastające ciśnienie rozciąga bowiem osłabioną w trakcie ciąży twardówkę oka i powoduje niewielkie pogłębienie się krótkowzroczności. To krótkowzroczność zresztą jest częściej skorelowana z cienką i delikatną siatkówką oka. Słaba siatkówka jest zaś wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie, gdyż podczas porodu siłami natury może się rozwarstwić lub rozedrzeć, co w następstwie powoduje co najmniej pogorszenie się wzroku. A w skrajnych przypadkach jego utratę.

Komplikacji nie powinny obawiać się osoby z nadwzrocznością i astygmatyzmem. Trzeba wszak pamiętać, że stopień zaawansowania krótkowzroczności nie musi mieć wpływu na stan siatkówki. Osoby z dużą wadą miewają niekiedy mocną siatkówkę, i odwrotnie.