III trymestr – czego unikać w ostatnich miesiącach ciąży?

2018-01-31
III trymestr – czego unikać w ostatnich miesiącach ciąży?

Ostatnie miesiące i tygodnie ciąży to okres ekscytujący, ale i męczący. Dolegliwości ciążowe nasilają się, dziecko rośnie około 200 g na tydzień, dokuczają nam obrzęki i rozmaite bóle. Co może jeszcze bardziej pogarszać nasze samopoczucie i zagrażać ciąży?

Na ostatniej prostej

O ile II trymestr ciąży nie obfituje w uporczywe dolegliwości, o tyle ostatnie trzy miesiące są już dokuczliwe i najczęściej wymagają pewnych zmian w trybie życia. Im bliżej końca, tym więcej emocji, nie tylko tych powodowanych nadchodzącym rozwiązaniem. Oprócz ekscytacji podszytej lękiem, przyszła mama czuje się ociężała, zmęczona i opuchnięta. Nasilają się dolegliwości takie jak zgaga, skurcze łydek, bóle pleców, obrzęki, częste parcie na pęcherz oraz ból wywoływany przez ruchy dziecka, np. kopniaki. Zwykłe czynności stają się bardzo męczące. Na tym etapie ciąży powinnaś zrezygnować z pracy, chyba że jest wyjątkowo lekka, niestresująca i nieszkodliwa. Kobieta ma niepodważalne prawo do rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego już na 6 tygodni przed porodem, ale o wypisanie zwolnienia może poprosić już kilka miesięcy wcześniej. Jeśli jednak zdecyduje się pracować do końca, musi mieć na uwadze, że nie obowiązuje jej już zwykły rygor pracowniczy. Powinna też unikać zbyt długiego stania i ciągłej pracy przy biurku oraz styczności z substancjami toksycznymi.

Taryfa ulgowa należy się ciężarnej również w domu. Pod koniec ciąży bez dwóch zdań należy odpuścić sobie takie czynności, jak mycie okien czy podłogi. Nie należy przybierać pozycji klęczącej (charakterystycznej właśnie dla mycia podłogi), gdyż może wywołać poród. Z kolei odklejeniem się łożyska ryzykujemy podczas trzymania rąk w górze i wykonywania nimi zamaszystych ruchów (ścieranie kurzy z górnych półek także się do nich zalicza).

 

Mała aktywność nie zawadzi

Ostatnie tygodnie mogą się dłużyć i być nieco nudne. Warto urozmaicić je powolnymi spacerami, pływaniem na basenie, oglądaniem pozytywnych filmów i czytaniem książek. W tym czasie powinien dominować odpoczynek składający się z drzemek i leżakowania na lewym boku (by nie uciskać żyły). Aby ulżyć obolałemu ciału warto wykonywać bezpieczne ćwiczenia poznane w szkole rodzenia. W prawidłowym przebiegu ciąży nie zaszkodzi też seks.