Ciążą pod kontrolą – jak i kiedy wybrać położną?

2018-01-31
Ciążą pod kontrolą – jak i kiedy wybrać położną?

Każda kobieta słyszała o instytucji położnej. Jednak wiedza na temat jej roli podczas ciąży i porodu nie jest już tak powszechna. Czym dokładnie zajmuje się położna i jak wybrać ją na okoliczność ciąży?

Położna – dobry duch

Położnictwo to samodzielna profesja praktykowana przez osoby o kierunkowym wykształceniu. Położne mają dość szerokie kompetencje. Zaliczamy do nich nie tylko odbiór porodu. Położna może wspierać funkcjonowanie i zdrowie kobiet przez cały okres ich życia, np. poprzez edukację z zakresu seksualności i dojrzewania, opiekę nad kobietami po menopauzie, pielęgnowanie kobiet chorych czy doradzanie w tematyce żywienia oraz aktywności fizycznej. Położna może też podać leki, przeprowadzić poród zupełnie samodzielnie i udzielić pierwszej pomocy w kryzysowej sytuacji podczas porodu. To właśnie położna będzie nas odwiedzać podczas wizyt patronażowych po porodzie i udzielać porad odnośnie pielęgnacji oraz opieki nad noworodkiem. To do niej możemy zadzwonić po poradę laktacyjną i z prośbą o sprawdzenie, czy kikut pępowinowy goi się prawidłowo. Choć położna nie posiada wszystkich kompetencji lekarza ginekologa, może także prowadzić naszą ciążę. To ona też udzieli nam ogromnej liczby wskazówek i otoczy wsparciem w najtrudniejszych chwilach.

 

Kiedy i jak wybrać położną?

Jeśli decydujemy się na prowadzenie ciąży przez położną, należy zgłosić się do niej do 10. tygodnia ciąży. Pamiętajmy jednak, że taka opieka jest zwykle płatna i nie zwalnia nas z obowiązku wizyt u lekarza ginekologa co najmniej raz na trymestr.

W pozostałych przypadkach, odpowiedni moment na wybranie położnej to II lub III trymestr ciąży. Wykaz położnych z całego kraju jest dostępny pod adresem www.poprostupolozna.pl. Najlepiej zdecydować się na położną ze swojej miejscowości (by nie dzieliła nas za duża odległość), szczególnie pracującą w szpitalu, w którym mamy zamiar rodzić. Po dokonaniu wstępnego wyboru, składamy u położnej specjalną deklaracją, a ta nieodpłatnie spotyka się z nami do końca ciąży. Te spotkania to nic innego jak indywidualna forma szkoły rodzenia. Warto więc rozważyć opcję zapisania się do takiej szkoły (tam również składamy deklarację) i wybrania położnej w toku zajęć.

Obecność tej, a nie innej położnej przy porodzie, ustalamy indywidualnie z położną, a czasem ze szpitalem (może się okazać, że będzie to odpłatne).