Rozwój malucha w brzuchu mamy – metody stymulacji

Rozwój malucha w brzuchu mamy – metody stymulacji

Dziecko można pobudzać i stymulować już w okresie prenatalnym. Nawiązywanie z nim kontaktu jest wtedy wręcz wskazane, ponieważ kształtuje więź z rodzicem i przygotowuje je do przyjścia na świat.

Haptonomia – dotyk i słuch

Haptonomia to psychoczuciowa metoda nawiązywania kontaktu z malcem. Nie obejmuje żadnych skomplikowanych ruchów ani ćwiczeń. Dokonujemy jej intuicyjnie, za każdym razem, gdy kładziemy rękę na rosnącym brzuchu. Dla mam to tylko odruch, ale dla dziecka sygnał, że na zewnątrz jest ktoś, kto na nie czeka. Oczywiście grono tych osób jest dosyć szerokie. W nawiązywanie kontaktu z dzieckiem warto jednak włączyć w pierwszej kolejności najbliższych – ojca dziecka i rodzeństwo. Oprócz trzymania rąk na brzuchu, rodzice mogą też głaskać brzuszek, masować go, a czasem delikatnie postukać w niego palcem. Wówczas w odpowiedzi można spodziewać się przesunięcia malucha lub kopniaka. Takie czynności są oczywiście zabronione w przypadku ciąży zagrożonej – wtedy nawet głaskanie może wywołać niebezpieczne skurcze.

Oprócz stymulacji dotykiem mamy jeszcze do dyspozycji stymulację dźwiękiem. Dźwięk dociera do malucha jeszcze zanim pojawią się uszy – przenika do niego przez wody płodowe. Później dziecko w łonie matki słyszy głosy z zewnątrz i potrafi rozpoznać głos taty oraz – naturalnie – głos mamy. Maluszek słyszy ponadto szum przepływającej krwi i pracę organów rodzicielki. Spoza brzucha docierają do niego również muzyka i dźwięki podwórka – szczekanie psa, klakson samochodu itd. Warto to wykorzystać. Zmysł słuchu i poczucie bezpieczeństwa malca możemy rozwijać poprzez głośne czytanie, śmiech, przeżywanie pozytywnych emocji i słuchanie muzyki. Najlepiej na nienarodzonego potomka oddziałuje muzyka klasyczna i relaksacyjna. Jeśli jej nie lubisz – nie szkodzi. Możesz przyłożyć do brzucha słuchawki, aby dziecko samo słuchało. Zwiększasz w ten sposób szansę na to, że bobas po urodzeniu będzie łatwiej zasypiał w bardziej hałaśliwych warunkach.

 

Unikaj złego

Będąc w ciąży, pamiętaj również o tym, by unikać bodźców o negatywnym wpływie na rozwój i zdrowie malucha. Skoro bobasowi jest dobrze, gdy się śmiejesz i przeżywasz pozytywne emocje, weź pod uwagę, że złe wibracje, płacz czy stres również w pewnym stopniu do niego dochodzą.