Szkoła rodzenia – po co i dlaczego warto?

Szkoła rodzenia – po co i dlaczego warto?

Czy w dobie internetu i wszędobylskiej prasy warto poświęcać czas na dodatkowe zajęcia w szkole rodzenia? Tak naprawdę nie wiadomo czy w ogóle możemy wystarczająco przygotować się do porodu. Ale jeśli tak, to właśnie w szkole rodzenia mamy na to największe szanse.

W jakim celu?

Szkoła rodzenia to, nieco wbrew nazwie, coś więcej niż tylko przygotowanie do porodu. Zajęcia przygotowują również do tego, co będzie działo się niedługo przed rozwiązaniem i zaraz po nim. Jest więc przeznaczona dla wszystkich kobiet, także tych, które wiedzą już, że będą poddane cesarskiemu cięciu. W szkole rodzenia dowiecie się:

 

  • jakie są objawy porodu i jak postępować, gdy już wystąpią;
  • jak przebiega poród;
  • jakie są możliwości opanowania i zmniejszenia bólu;
  • jak przystawiać dziecko do piersi;
  • jak je kąpać i pielęgnować;
  • jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych;
  • jak radzić sobie podczas połogu;
  • jak odżywiać się podczas ciąży oraz karmienia…

… i wiele innych.

 

Kiedy?

Zapisy do szkoły rodzenia przyjmuje się najczęściej w II trymestrze ciąży. Niedługo potem rozpoczyna się cykl zajęć, który obejmuje kilkanaście spotkań. Dla par, które z jakichś przyczyn nie mogą uczestniczyć w wydłużonym kursie podstawowym, istnieje zwykle możliwość zaliczenia krótkiego kursu intensywnego.

 

Z kim?

Zajęcia w szkole rodzenia prowadzą wykwalifikowane położne. Wiedzę, którą nam przekazują warto zdobywać wspólnie z partnerem. Mężczyźni, choć nie są pozbawieni intuicji rodzicielskiej, często nie wiedzą jak traktować brzemienną partnerkę lub mają bardzo mgliste czy nawet zniekształcone wyobrażenie o opiece nad dzieckiem i jego matką. Potrzeba zaangażowania nakazuje im zasięgnąć rady autorytetów. Nadchodzący poród mnoży w nich nie mniej wątpliwości, niż u przyszłych mam.

 

Dlaczego warto?

W szkole rodzenia mamy dostęp do wiedzy z pierwszej ręki oraz takiej, która odpowiada polskim realiom. Nie znajdziemy jej w książkach będących zagranicznymi przekładami czy na forach internetowych, gdzie więcej jest emocji niż rzetelnych informacji. Na zajęciach możemy zadawać pytania i na bieżąco roztrząsać sprawy, które nas nurtują. Mamy również okazję poznać inne mamy oraz specjalistów, którzy jeszcze długo po porodzie będą nam służyli radą.