Cukrzyca ciążowa – co ją powoduje i jak ją kontrolować?

Cukrzyca ciążowa – co ją powoduje i jak ją kontrolować?

Cukrzyca ciężarnych to przypadłość, na którą zapadają kobiety z prawidłową gospodarką węglowodanową. Po ciąży poziomy insuliny oraz glukozy wracają do normy, jednak niekontrolowana cukrzyca ciążowa może spowodować u dziecka makrosomię.

Skąd bierze się cukrzyca ciążowa?

Podczas ciąży organizm kobiety wytwarza odpowiednie ilości insuliny, jednak jej działanie może być blokowane przez hormony. Wraz z rozwojem ciąży, hormonów mogących powodować insulinoodporność (komórki nie reagują na insulinę i nie wchłaniają glukozy, przez co następują spadki energii, a w krwi krąży niespożytkowany cukier) jest coraz więcej. To dlatego cukrzyca ciążowa ujawnia się najczęściej między 24. a 28. tygodniem. Cierpi na nią około 3-6% wszystkich ciężarnych, a ryzyko pojawienia się jej ponownie w kolejnej ciąży dotyczy 30% z nich. Dodatkowo na cukrzycę tego typu częściej zapadają ciężarne, które są otyłe i mało aktywne fizycznie, miały stwierdzony stan przedcukrzycowy, cierpią na nadciśnienie, przekroczyły 35 lat oraz w bliskiej rodzinie mają przypadki choroby cukrzycowej.

 

Rozpoznawanie cukrzycy ciążowej

Diagnoza w przypadku cukrzycy ciążowej powinna wyprzedzić jej odczuwalne objawy. Dlatego też każda ciężarna ma badany poziom glukozy. Gdy wynik jest niepokojący, wykonuje się kolejne testy diagnostyczne dla ostatecznego potwierdzenia rozpoznania.

Wskazaniem do dodatkowych badań jest stężenie glukozy powyżej 100 mg/dl na czczo, powyżej 180 mg/dl po godzinie i powyżej 140 mg/dl po dwóch godzinach od podania glukozy.

 

Leczenie cukrzycy ciążowej – konieczne

Choć cukrzyca ciążowa najczęściej mija po rozwiązaniu, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Pierwszym jego etapem jest wprowadzenie kilkudniowej diety cukrzycowej oraz wysiłku fizycznego. Dieta ta polega na ograniczeniu spożywania pokarmów bogatych w cukry proste. Jeśli po upływie tygodnia poziom glukozy nie ustabilizuje się, dieta nie wystarczy – należy wówczas wprowadzić insulinoterapię.

Nieleczona cukrzyca ciążowa prowadzi do makrosomii, czyli osiągnięcia zbyt dużej masy płodu. Efektem makrosomii mogą być wady rozwojowe płodu, encefalopatia (ta z kolei może prowadzić do upośledzenia lub śmierci dziecka), śpiączka cukrzycowa, a w późniejszym życiu zwiększone ryzyko otyłości, cukrzycy, nadciśnienia i innych chorób. Ciąża cukrzycowa komplikuje również poród.