7 rzeczy, które warto zrobić przed urodzeniem pierwszego dziecka

7 rzeczy, które warto zrobić przed urodzeniem pierwszego dziecka

Pierwsze dziecko zmienia życie nieodwracalnie. Wymaga też od przyszłych rodziców podjęcia kroków, o których nigdy wcześniej nie myśleli i zmierzenia się z całkiem nowymi sytuacjami. Niektóre rzeczy warto przedsięwziąć zawczasu – zanim pojawi się pierworodny.

Maluszek na horyzoncie – co warto, co musisz, czego nie będziesz żałować?

 

   1. Porządnie się wyśpij!

Co prawda nikt nie jest w stanie wyspać się na zapas. Szkoda byłoby jednak odmawiać sobie dodatkowych (i ostatnich w najbliższym czasie) godzin odpoczynku na kilka tygodni czy wręcz miesięczny przed porodem.

 

   2. Zrób wszystkie potrzebne badania

Jeżeli Twoja ciąża nie jest obarczona ryzykiem chorób genetycznych, innych wad lub komplikacji, badania prenatalne nie są konieczne. Musisz jednak zrobić wiele innych badań, chociażby morfologię krwi. Warto, a najczęściej po prostu trzeba przeprowadzić również specjalistyczne badania krwi np. na toksoplazmozę, Hbs oraz HIV.

 

   3. Zadbaj o skórę

Już od 4 miesiąca ciąży warto uzupełnić kosmetyczne zasoby o naturalne oleje oraz balsamy przeciwdziałające rozstępom. Dzięki nim po porodzie łatwiej jest doprowadzić skórę do przyzwoitego wyglądu.

 

   4. Zapewnij sobie wsparcie finansowe

Niezależnie od tego czy jesteś bezrobotna, pracujesz na etat czy też pędzisz żywot wolnego strzelca – sprawdź jakie masz opcje w zakresie otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Niestety, aby dostać taki zasiłek, należy udać się do ZUS i pracodawcy z odpowiednią dokumentacją (i z wyprzedzeniem).

 

   5. Zrób dziecięce zakupy!

Wózek, łóżeczko, przewijak, fotelik samochodowy, pierwsze ubranka… O niektóre akcesoria należy zadbać przed porodem. Pozostałe kupuj na bieżąco, w miarę rozwoju malucha. W trakcie zakupów nie zapominaj o sobie – kup bieliznę, maty poporodowe, wkładki laktacyjne itd.

 

   6. Zapisz się do szkoły rodzenia i wybierz położną

Szkoła rodzenia to instytucja dla wszystkich rodziców, niezależnie od planowanej formy porodu (siłami natury czy przez CC). To na niej zapoznasz się z tajnikami opieki nad noworodkiem. Szkoła rodzenia rozwiewa wiele obaw. Przy okazji wybierzesz również położną, która będzie Ci towarzyszyła przy porodzie.

 

   7. Uporządkuj mieszkanie

Wyrzuć zbędne graty, ustaw łóżeczko, oczyść przestrzeń z toksycznych przedmiotów i jako tako je wysprzątaj (oczywiście rękami partnera!). Po porodzie nie będziesz mieć na to czasu, ani sił.