Instynkt macierzyński jako efekt działania oksytocyny

Instynkt macierzyński jako efekt działania oksytocyny

Od wieków ludzie się zastanawiają, w jakim momencie rodzi się instynkt macierzyński u kobiety. Nauka udowadnia, że człowiek funkcjonuje pod wpływem wydzielanych przez gruczoły hormonów. Tyczy się to również instynktu macierzyńskiego, który pojawia się jako efekt działania oksytocyny.

Układ dokrewny

Nasz organizm funkcjonuje pod wpływem działania i współdziałania wielu układów, między innymi nerwowego, krążeniowego, oddechowego, pokarmowego, wydalniczego, rozrodczego czy ruchowego. Jeden z układów to układ dokrewny, nazywanych inaczej układem gruczołowym lub układem hormonalnym. Składają się na niego gruczoły, które wydzielają do krwi hormony, czyli substancje chemiczne wpływające na funkcjonowanie i homeostazę. Przysadka wydziela somatotropinę, prolaktynę, gonadotropinę i oksytocynę. Szyszynka wydziela melatoninę. Tarczyca wydziela tyroksynę, trójjodotyroninę i kalcytoninę. Przytarczyce wydzielają parathormon. Grasica wydziela tymozynę i tymopoetynę. Trzustka wydziela glukagon, insulinę, somatostatynę i polipeptyd trzustkowy. Nadnercza wydzielają adrenalinę i noradrenalinę. Jądra - testosteron. Jajniki z kolei - progesteron i estrogeny.

 

Oksytocyna – hormon radości

Oksytocyna stanowi jeden z hormonów wydzielanych przez organizm. Buduje go dziewięć aminokwasów spiętych tak zwanym mostkiem dwusiarczkowym. Hormon wydziela przysadka i przekazuje szyszynce, a jego działanie regulują hormony produkowane przez jajniki, a mianowicie estrogeny odpowiedzialne ze wzmaganie wydzielania i progesteron odpowiedzialny za jego hamowanie. Oksytocyna powoduje przede wszystkim miłe doznania, do których należą między innymi: uległość, ufność, a przede wszystkim radość, objawia się to między innymi skurczami macicy.

 

Między orgazmem a instynktem macierzyńskim

Po dziewięciu miesiącach ciąży nadchodzi czas porodu. Najpierw matka rodzi dziecko, następnie wydala łożysko, a na końcu – już w przenośni – rodzi się u niej instynkt macierzyński. Wszystko to przez oksytocynę, wydzielany przez gruczoły hormon, który powoduje radość. Oksytocyna wydziela się u kobiet na przykład podczas orgazmu. W sporych ilościach organizm ją produkuje tuż po tym, gdy urodzą dziecko. Tak więc instynkt macierzyński nie pojawia się przed urodzeniem dziecka, lecz po jego urodzeniu i, naukowo rzecz ujmując, stanowi po prostu upojenie substancją radości. W rezultacie matka otwiera się na dziecko, a dziecko na matkę. Cieszą się oni ze swojego spotkania i nawiązuje się między nimi nierozerwalna więź.