Ciąża – jak wybrać lekarza prowadzącego?

Ciąża – jak wybrać lekarza prowadzącego?

Ciąża to czas wyjątkowy, w którym kobieta potrzebuje szczególnej opieki. Lekarz prowadzący powinien zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa, wykonać wszystkie niezbędne i zalecane badania, a także być do dyspozycji pacjentki. Jak dobrze wybrać ginekologa?

Czy warto zostać przy dotychczasowym lekarzu?

Wiele kobiet na okres ciąży i połogu zmienia lekarza-ginekologa. A co, jeśli ufamy swojemu dotychczasowemu lekarzowi i cenimy jego pracę? Oczywiście możemy przy nim zostać, pod warunkiem, że decyzja ta będzie wynikała nie tylko z sentymentu czy sympatii. Przy wyborze specjalisty prowadzącego ciążę powinno się mieć na uwadze wiele czynników, o których piszemy poniżej.

 

Kompetencje i podejście lekarza

Można je łatwo ocenić podczas pierwszej wizyty, na której informujemy lekarza o ciąży. Jeśli jest profesjonalistą, przeprowadzi z nami, po pierwsze, obszerny wywiad dotyczący naszego stanu zdrowia i sytuacji życiowej. Po drugie, dokona odpowiednich pomiarów i podstawowych badań (zmierzy ciśnienie krwi, ustali wagę, pobierze wymaz z pochwy, przebada piersi) oraz zleci niezbędne badania dodatkowe (badania krwi, moczu itd.).

Nawet jeśli korzystamy z usług tego samego lekarza od dłuższego czasu, nie wszystkie ważne informacje są zapisane w naszej kartotece. Ginekolog musi wiedzieć o nas o wiele więcej niż tylko to, kiedy miała miejsce pierwsza miesiączka lub jakie choroby przeszłyśmy. Powinien zapytać chociażby o warunki naszej pracy, aby stwierdzić, czy np. nie stwarzają one niebezpieczeństwa dla prawidłowego rozwoju płodu. Kobieta z kolei powinna być nastawiona na współpracę z lekarzem i przygotowana na szczegółowe pytania, dotyczące nie tylko sfery intymnej.

3 cechy, których szukamy u ginekologa

Komunikatywność. Ciąża, zwłaszcza pierwsza, nasuwa mnóstwo wątpliwości i pytań. Chcemy dokładnie wiedzieć, co dzieje się z naszym ciałem, czego musimy unikać, co jeść, jakie preparaty zażywać i jakim badaniom się poddać. To naturalne, że pierwszą osobą, do której zwracamy się z tymi pytaniami, jest lekarz prowadzący. Powinien on wysłuchać pacjentki i na nie odpowiedzieć, nie lekceważąc jej obaw. Tak, aby poczuła się bezpieczna i spokojna.

Dyspozycyjność. Do 28 tygodnia ciąży, o ile lekarz nie ustali inaczej, wizyty kontrolne odbywamy raz w miesiącu. Później skracamy ich częstotliwość do dwóch tygodni, a pod koniec ciąży konieczne są kontrole cotygodniowe. Każda kobieta powinna mieć swobodny dostęp do usług ginekologicznych. Wbrew temu założeniu przed gabinetem czeka się nieraz godzinami, a poza tym bywają tacy lekarze, z którymi trudno jest się skontaktować w razie wystąpienia niepokojących okoliczności.

Rzetelność. Liczymy na to, że wybrany przez nas specjalista będzie dobrym fachowcem. Zanim zdecydujemy się na tego konkretnego, poszukajmy opinii o nim i poprośmy inne matki o zdanie relacji z przebiegu ciąży pod jego okiem. Dobry specjalista przejawia troskę o pacjentki i z myślą o nich uaktualnia swoją wiedzę. Nie pozwala sobie również na niedopatrzenia. Będąc w ciąży, sprawdźmy, na jakie badania powinien nas wysłać ginekolog. Aktualny kalendarz badań znajdziemy w Internecie.

Prywatnie czy na NFZ?

Bezpłatna opieka medyczna dla kobiet w ciąży powinna spełniać określone standardy. Niestety najczęściej znacząco od nich odbiega. Nic więc dziwnego, że kobiety decydują się na korzystanie z usług prywatnych. Nie muszą dzięki nim wysiadywać w kolejkach, możliwości ustalania wizyt są bardziej elastyczne, a lekarz zazwyczaj jest dostępny dla pacjentki pod telefonem prywatnym. Połóg, jeśli odbywa się w prywatnej klinice, jest nieporównywalnie bardziej komfortowy. Sprzęt wykorzystywany przez lekarza w jego prywatnym gabinecie jest bardziej dokładny i nowoczesny. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia usług na takim poziomie. Ale rezygnując z nich zupełnie, liczmy się z poniesieniem dość sporych kosztów finansowych, jakie pociągają za sobą wizyty prywatne.

 

Deklaracja wiary

Zanim powierzymy swoje zdrowie i życie konkretnemu lekarzowi, lepiej sprawdzić, jakimi przekonaniami kieruje się on w swojej pracy. Niewykluczone bowiem, że podpisał tzw. Deklarację wiary, przez co może odmówić pacjentce wykonania pewnych usług i zabiegów. Mowa tu na przykład o badaniach prenatalnych czy uzasadnionej prawem aborcji.