Jakie badania przeprowadzić w II trymestrze ciąży?

Jakie badania przeprowadzić w II trymestrze ciąży?

Bardzo dużo kobiet, które mają już za sobą przynajmniej jedną ciążę, często stwierdza, że drugi jej trymestr był najprzyjemniejszy. W tym okresie możemy pożegnać się z uciążliwymi nudnościami i jeszcze nie odczuwamy utrudnień związanych z rozmiarem brzucha.

To, że II trymestr ciąży zwykle przebiega spokojnie, nie oznacza jednak, że możemy zrezygnować z regularnych wizyt u ginekologa czy z wykonania zalecanych w tym czasie badań. Dzięki nim bowiem możliwe jest wykrycie jakichkolwiek zaburzeń w rozwoju dziecka czy zdrowiu kobiety. 

Do podstawowych badań, które wykonujemy na każdej wizycie kontrolnej, należą morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu. Rutynowo zostaje także zmierzone ciśnienie tętnicze krwi przyszłej mamy. Jeśli jest ono zbyt wysokie, może to oznaczać nadciśnienie lub nawet zatrucie ciążowe. Lekarz każdorazowo również bada pacjentkę, ocenia stan wydzieliny pochwowej oraz określa położenie miednicy, co jest pomocne w ewentualnym rozpoznaniu jakichkolwiek patologii ciąży. 

Pomiędzy tygodniem 18. a 22. przeprowadza się natomiast USG II trymestru, dzięki któremu sprawdzić można budowę dziecka i odpowiednią objętość płynu owodniowego. Kiedy z kolei minie 24. tydzień ciąży, zostaje przeprowadzony test obciążenia glukozą. Z jego pomocą możliwe jest wykrycie wystąpienia cukrzycy u ciężarnej kobiety. Początkowo krew pobierana jest od pacjentki na czczo. Następnie podaje się jej roztwór z glukozy i po godzinie krew zostaje ponownie pobrana. Ważne jest, aby w trakcie tej godziny pacjentka siedziała, gdyż w przeciwnym razie wynik może być niemiarodajny, przez co badanie będzie musiało zostać powtórzone.