I, II, III trymestr ciąży – który jak przebiega?

I, II, III trymestr ciąży – który jak przebiega?

Ciąża to czas, kiedy w łonie matki rozwija się dziecko. Rozpoczyna się poczęciem, a kończy porodem, czyli przyjściem na świat nowej osoby. Okres ten trwa czterdzieści tygodni, czyli słynne dziewięć miesięcy. Dzieli się on jednak na trzy trwające po kwartał trymestry.

I trymestr ciąży – co z matką?

Pierwszy trymestr ciąży trwa trzy miesiące i przypada na okres od pierwszego do trzynastego tygodnia. W tym czasie brzuch kobiety jest jeszcze mały, aczkolwiek symptomatyczne dla tego stanu dolegliwości, takie jak np. nudności, najbardziej dają się we znaki. Trzeba wówczas o siebie wyjątkowo dbać, choć niekiedy ciężko to robić, bo można jeszcze nie wiedzieć o nadchodzącym synu lub córce.

I trymestr ciąży – i co z dzieckiem?

Pierwszy trymestr ciąży okazuje się najważniejszy, jeśli chodzi o rozwój dziecka. To w tym właśnie okresie dochodzi do największych komplikacji, więc jeśli przebiegnie on bez problemów, to raczej wszystko będzie już dobrze. Dziecko w tym czasie intensywnie się rozwija. W pierwszym trymestrze tworzą się zalążki wszystkich organów, w tym bijącego już serca, które w drugim się rozwiną, a w trzecim osiągną pełnię.

II trymestr ciąży – co z matką?

Drugi trymestr ciąży trwa trzy miesiące i przypada na okres od czternastego do dwudziestego siódmego tygodnia. W tym czasie brzuch kobiety ma coraz większe rozmiary, za to przeważnie mijają wszelkie uciążliwe dolegliwości. Należy wówczas dbać o siebie, pamiętając, że dba się również o rozwijające się w brzuchu maleństwo, które wszelkie substancje odżywcze czerpie z matczynego organizmu.

Sprawdź więcej informacji na temat drugiego trymestru ciąży: https://www.babyboom.pl/ciaza/kalendarz_ciazy/16_tydzien.html.

II trymestr ciąży – i co z dzieckiem?

Drugi trymestr ciąży wnosi wiele pod względem kształtowania się. Dziecko intensywnie wzrasta. W drugim trymestrze rozwijają się sukcesywnie wszystkie organy, zwłaszcza mózg z układem nerwowym.

III trymestr ciąży – co z matką?

Trzeci trymestr ciąży trwa trzy miesiące i przypada na okres od dwudziestego ósmego do czterdziestego tygodnia. Duży brzuch sprawia, że kobieta staje się nieco ociężała. Warto wówczas wypoczywać fizycznie i psychicznie, bo niedługo pojawi się żądny uwagi bobas.

III trymestr ciąży – i co z dzieckiem?

Trzeci trymestr ciąży przygotowuje maleństwo do przyjścia na świat, między innymi przez zmianę jego pozycji w łonie. W ten trymestr dziecko wchodzi w rozmiarach melona, a wychodzi z niego w rozmiarach pokaźnego arbuza. Wzrost tym razem wyprzedza rozwój poszczególnych organów. W trzecim trymestrze wszystkie narządy pozostają rozwinięte, a jako ostatnie rozwijają się płuca.

Poród – co z matką?

Poród kończy ciążę, trwa od kilku do kilkunastu, a w niektórych przypadkach nawet do kilkudziesięciu godzin. Zaczyna się skurczami prowadzącymi do rozwarcia macicy. Wówczas dochodzi do wydania przez matkę dziecka na świat. Na koniec wydalane jest łożysko.

Poród – i co z dzieckiem?

Poród to duże przeżycie dla matki, ale też dla dziecka. Tuż po narodzinach w organizmie dziecka i matki gruczoły wydzielają oksytocynę, sprawiającą, iż oboje się cieszą i nawiązują ze sobą wyjątkową więź. Nauka określa to jako instynkt macierzyński.