Cykl menstruacyjny a płodność kobiety

Cykl menstruacyjny a płodność kobiety

Natura tak nas wyposażyła, abyśmy mogły rodzić dzieci. Ale nie zawsze jest nam to dane. Wszystko zależy w głównej mierze od cyklu menstruacyjnego. To w jego rytmie występują dni płodne i dni niepłodne.

Krąg życia

Jedną z podstawowych funkcji życiowych, obok oddychania, krążenia, odżywiania, wydalania czy reakcji na bodźce, jest rozmnażanie. Zapewnia ono przetrwanie konkretnego gatunku. Odbywa się na zasadzie rozmnażania bezpłciowego lub płciowego. To drugie polega na połączeniu męskiej komórki plemnikowej z żeńską komórką jajową, co określa się mianem zapłodnienia. W jego wyniku tworzy się najpierw zygota, a następnie zarodek, z którego wzrasta i rozwija się płód. Po dziewięciu miesiącach, czyli czterdziestu tygodniach ciąży, następuje poród, to znaczy nowy organizm przychodzi na świat (dowiedz się więcej).

 

Od pokwitania do przekwitania

Życie kobiety można porównać do życia rośliny. Najpierw roślina wydaje kwiat, następnie owoc, aż w końcu usycha. Kobieta metaforycznie również kwitnie, owocuje i przekwita. Okres pokwitania przypada między dziewiątym, niekiedy nawet ósmym a najpóźniej trzynastym lub czternastym rokiem życia. Wówczas kobieta dojrzewa, rozwijają jej się narządy rodne, a piersi rosną, przystosowując przyszłą matkę do roli żywiciela dziecka. Później następuje cykl menstruacyjny, wyznaczający dni płodne i niepłodne. Miesiączki nie występują jedynie w momentach od poczęcia do porodu, czyli w czasie ciąży. Najzdrowszy wiek do rodzenia dzieci to lata po dwudziestym roku życia. Po trzydziestce, a zwłaszcza po czterdziestce wzrasta ryzyko komplikacji obejmujących zdrowie i życie matki oraz dziecka. Okres przekwitania przypada mniej więcej na pięćdziesiąty rok życia. Wówczas kobieta przechodzi menopauzę (gruczoły zmieniają wydzielanie hormonów), co rzutuje na zaprzestanie miesiączkowania, a w efekcie niemożność zajścia w ciążę. 

 

Cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny to powtarzające się co 28 lub co 29 dni zmiany w organizmie kobiety. Zachodzą one w związku z wydzielaniem przez gruczoły hormonów. Na menstruację składają się cztery etapy: menstruacja, faza folikularna, owulacja oraz faza lutealna. Faza menstruacji trwa w 1, 2, 3 i 4 dniu cyklu i objawia się krwawieniem, czyli złuszczaniem nabłonka macicy. Menstruacja to dni niepłodne. Faza folikularna trwa w 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 dniu cyklu i objawia się dojrzewaniem pęcherzyków Graafa, które wypuszczają komórki jajowe. Faza folikularna, z wyjątkiem jej ostatnich dni, to dni niepłodne. Faza owulacyjna trwa w 14 dniu cyklu i objawia się wypuszczeniem komórki jajowej. Owulacja to dni płodne. Faza lutealna trwa w 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 i 29 dniu cyklu i objawia się wydzielaniem estrogenów oraz progesteronu. Faza lutealna, z wyjątkiem jej pierwszych dni, to dni niepłodne.