Ćwiczenia dla ciężarnych

Ćwiczenia dla ciężarnych

Będąc w ciąży, ciągle słyszymy, że powinnyśmy bardziej na siebie uważać i nie przemęczać się. Niech rady te, choć do pewnego stopnia słuszne, nie zgaszą w nas sportowego zapału. Wysiłek fizyczny w ciąży bardzo nam się opłaci.

Sport dla dwojga

To oczywiste, że w ciąży nie wszystkie rodzaje wysiłku fizycznego są dozwolone. Lecz, jeśli lekarz nie uzna dodatkowych przeciwwskazań, warto zmobilizować się do podjęcia regularnej aktywności. Ruch w ciąży nie powinien ograniczać się wyłącznie do spacerów po sklepach z dziecięcymi ubrankami. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna to źródło samych plusów, tak dla zdrowia mamy, jak i dziecka. Ćwiczenia stymulują układ krążenia, wyrównują ciśnienie, podkręcają metabolizm, wspierają układ oddechowy i pozytywnie wpływają na postawę ciała. Potrafią zniwelować ból oraz przemęczenie. Poprawiają też nastrój, a z nim, jak wiadomo, bywa w ciąży naprawdę różnie. Ponadto dbanie o formę w trakcie ciąży, nie dość, że może ułatwić poród, to z pewnością przyśpieszy powrót do zgrabnej sylwetki.

 

Jak i gdzie ćwiczyć w ciąży?

Jeśli intensywny ruch nie był Ci obcy przed ciążą, nie ma mowy, abyś nagle zaprzestała ćwiczeń. Z drugiej strony, ciąża jest dobrym pretekstem do tego, aby w końcu zmobilizować się chociażby do regularnych spacerów. Aktywność w tym okresie będzie jednak różniła się od tej, którą możesz uprawiać w zwykłych okolicznościach. Rodzaj ćwiczeń dobieraj z rozmysłem zwłaszcza wtedy, gdy masz zamiar ćwiczyć głównie w domu. Na co możesz sobie pozwolić, a na co nie, podpowiedzą Ci książki poświęcone ciąży, porodowi i macierzyństwu. Zanim zdecydujesz się na daną aktywność fizyczną, powiedz o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Możesz też zapisać się na specjalnie opracowane zajęcia ruchowe, prowadzone pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Jeśli ginekolog nie widzi przeszkód, możesz z powodzeniem pływać lub zapisać się na wodny aerobik. Ćwiczenia w wodzie to idealna propozycja dla kobiet w ciąży, ponieważ wysiłek tego typu nie obciąża stawów i minimalizuje ryzyko kontuzji oraz innych uszkodzeń. Z kolei gimnastyka, joga czy pilates to wybory dobre, pod warunkiem, że odbywają się w wersji opracowanej specjalnie dla ciężarnych. Niestety, ze względu na ryzyko utraty równowagi i groźbę urazów, lepiej zrezygnuj z jazdy na rowerze, rolkach, nartach i innych ryzykownych sprzętach. Odpuść też grę w tenisa, żeglarstwo i wspinaczkę. Zrób sobie przerwę w uprawianiu sportów kontaktowych. Nie nurkuj. Jeśli jesteś biegaczką, dopasuj intensywność treningów do swoich możliwości.

Pamiętaj, że o sporcie w ciąży decyduje w dużej mierze Twoja dotychczasowa sprawność! Jeśli dotąd nie byłaś aktywna, nie forsuj się, a pomysł o udziale w maratonie odłóż na inny czas. Wybierz łagodną aktywność fizyczną, dostosowaną do Twoich umiejętności i do etapu ciąży, w którym aktualnie się znajdujesz.