Jak leczyć przeziębienie w III trymestrze?

Jak leczyć przeziębienie w III trymestrze?

Kobiety, które spodziewają się dziecka, łatwiej się przeziębiają. Szalejące w tym czasie hormony mają wpływ na cały organizm, również na układ odpornościowy. Niestety większość leków dostępnych na rynku jest nieodpowiednia dla kobiet w ciąży. Jak sobie pomóc?

Sprawdzone metody najlepsze

Przede wszystkim ubieraj się ciepło, ale… nie za ciepło. Pamiętaj, że nasilaniu się przeziębienia sprzyja zarówno wyziębienie, jak i przegrzanie organizmu.

Po drugie, jeśli objawy nie są silne, nie masz gorączki, czujesz, że to tylko delikatne przeziębienie – nie musisz od razu iść do lekarza. Jeśli masz taką możliwość, skontaktuj się z nim telefonicznie i zostań w domu. Wizyta w przychodni wiązałaby się przecież z możliwością zarażenia innych kobiet ciężarnych.

W takim przypadku 3-4 dni kuracji w domu, najlepiej w łóżku, postawią Cię na nogi. Zastosuj babciny sposób, bezpieczny i naturalny - po prostu nie wychodź na zewnątrz, dużo śpij i wypoczywaj. Przed nocą przewietrz mieszkanie i nie rozkręcaj grzejników, by nie przesuszać śluzówki nosa.

Noś skarpety, nawet do snu, a jeśli w nocy spociłaś się, zmień piżamę i pościel na suchą. Jeśli nie masz gorączki, a męczy Cię np. tylko katar, ubierz się ciepło i wyjdź na spacer. Chłodne powietrze pomoże Ci lepiej oddychać.

 

Pamiętaj, żadnych leków!

Nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. I nie chodzi tu tylko o leki na receptę czy antybiotyki, które zostały Ci z poprzednich kuracji, ale nawet o zwykłe witaminy czy suplementy, a nawet preparaty roślinne! Tak, kobiety w ciąży nie powinny stosować np. olejków eterycznych (krople i sztyfty do nosa, maści rozgrzewające etc.) ani tabletek do ssania na ból gardła, np. z tymiankiem i podbiałem.

Zamiast stosować medykamenty, skorzystaj lepiej ze sprawdzonych domowych sposobów. Zrób sobie na przykład rozgrzewającą herbatę z miodem i cytryną lub sporządź napar z rumianku bądź mleka gotowanego z masłem i miodem (działa rozgrzewająco i antybakteryjnie).

Na katar pomoże sól fizjologiczna lub krótka inhalacja nad miską wrzątku z zaparzoną torebką mięty. Nos wydmuchuj regularnie, by zapobiec przedostawaniu się drażniącej wydzieliny z zatok do gardła. Zużyte chusteczki wyrzucaj od razu, by nie roznosić zarazków.

Jeśli po 2-3 dniach objawy nie ustąpią albo pojawią się kolejne niepokojące objawy, jak np. ból zatok, ucha, gorączka, męczący kaszel, trudności z oddychaniem — wtedy koniecznie udaj się do lekarza.

Pamiętaj, że nieleczone infekcje, między innymi górnych dróg oddechowych, mogą spowodować zakażenie płodu, a nawet przedwczesny poród.