32 tydzień ciąży – czego się spodziewać?

32 tydzień ciąży – czego się spodziewać?

Przełom 31 i 32 tygodnia to wkroczenie w ósmy miesiąc ciąży. Matka coraz silniej odczuwa obecność dziecka pod sercem. Dziecko natomiast zaczyna intensywnie myśleć, pamiętać i czuć. Matka i dziecko spokojnie mogą, a nawet muszę się ze sobą kontaktować.

Matka w 32 tygodniu ciąży

Choć ciąża to radosny okres dla kobiety, obfituje jednak w różne dokuczliwe dolegliwości. W 32 tygodniu ciąży macica rozciąga się do takich rozmiarów, że uciska sąsiednie narządy. W dolnej partii ciała macica uciska układ wydalniczy, a ściślej pęcherz moczowy. W efekcie wszystko, co wyprodukują nerki, trzeba niemal natychmiast wydalić. Nie powinno to jednak ograniczać przyjmowania napojów, bo może to doprowadzić do komplikacji zdrowotnych tak u dziecka, jak i u matki. W górnej partii ciała macica uciska natomiast układ trawienny i oddechowy. Objawia się to w zgadze oraz cięższym oddechu. Ponadto w 32 tygodniu ciąży dochodzi ból pleców, a także ewentualna trudność z utrzymaniem równowagi. Pomóc może wówczas odpoczynek, choć znalezienie odpowiedniej do poleżenia pozycji może okazać się już trudne. Nie bez kozery wymyślono tzw. rożki dla ciężarnych, czyli specjalne poduszki w kształcie kiełbaski. Nie ma się jednak czym martwić, bo do porodu jest już zdecydowanie bliżej niż dalej.

Ważną kwestią w 32 tygodniu ciąży okazuje się choleostaza. Choleostaza jest nadwrażliwością na wysokie stężenie hormonów płciowych, głównie estrogenów, a objawia się swędzeniem rąk i nóg oraz zaburzeniami pracy wątroby, wskutek których skóra może przybrać zółtawą barwę. Choć takie objawy dotyczą zaledwie kilku procent kobiet, zasługują jednak na uwagę, gdyż mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet obumarcia płodu. Nie należy jednak panikować; w zdecydowanej większości przypadków choleostaza przebiega bowiem łagodnie, a nawet niezauważenie.

 

Dziecko w 32 tygodniu ciąży

Płód, który jeszcze w 30 tygodniu przybierał rozmiary kapusty, w 32 tygodniu osiąga już wielkość o wiele większej kapusty pekińskiej. W 32 tygodniu ciąży płód nie tylko intensywnie rośnie, ale również rozwija się. U dziecka wzrasta aktywność kory mózgowej. Kora mózgowa odpowiada za procesy poznawcze, takie jak: myślenie, pamięć czy funkcje językowe, a także za procesy uczuciowe. Nie powinno więc dziwić, że 8 miesiąc to czas, w którym dziecko coraz intensywniej myśli, pamięta i czuje, jak też rusza się. Jego ruchy nabierają płynności świadczącej o intensywnym rozwoju układu nerwowego. Zazwyczaj w 32 tygodniu ciąży płód znajduje się w ułożeniu podłużnym potylicowym, czyli odwróconym w dół, co oznacza, iż wielkimi krokami nadciąga poród.

32 tydzień ciąży to również czas, gdy płód zaczyna przypominać noworodka. Ale na tym nie koniec podobieństw płodu z noworodkiem, bo dziecko w tym czasie porusza rękoma i nogami, ssie kciuka, robi miny, oddycha, a nawet siusia. Podczas badań USG można zaobserwować uśmiech dziecka. Generalnie wykonuje ono wówczas czynności, które wkrótce przyjdzie mu wykonywać poza organizmem matki.