Krwawienie na początku ciąży - co może oznaczać?

Krwawienie na początku ciąży - co może oznaczać?

Ciąża to taki okres w naszym życiu, kiedy szczególnie troszczymy się o zdrowie, dlatego jeśli w jej trakcie pojawia się krwawienie, obawiamy się najgorszego. Nie powinniśmy jednak od razu wpadać w panikę, gdyż może to oznaczać wiele – nie tylko złych - rzeczy.

Przyczyną krwawienia na samym początku ciąży może być zagnieżdżanie się jaja płodowego w macicy. Niejednokrotnie ilość krwi jest wówczas spora, jednak nie jest to groźne i nie ma negatywnego wpływu ani na zdrowie nasze, ani naszego dziecka. Pojawienie się krwi w czasie ciąży może być także spowodowane chorobami szyjki macicy, takimi jak polipy. Jeśli polipy pojawiły się już w trakcie ciąży, to prawdopodobnie nie stanowią większego zagrożenia dla płodu. U niektórych kobiet plamienia występują w czasie, kiedy zwyczajowo pojawia się miesiączka, ale są one znacznie mniejsze, niż przed ciążą. W tym wypadku nie musimy się jednak obawiać jakichkolwiek negatywnych skutków krwawienia.

Zauważenie krwawienia w czasie ciąży może jednak również oznaczać nieco poważniejsze dolegliwości. Jedną z nich jest niedobór hormonalny. Zazwyczaj chodzi o zbyt małe ilości progesteronu, co wiąże się z potrzebą przyjmowania leków na podtrzymanie ciąży. Jeśli natomiast wraz z pojawieniem się krwi odczuwamy także bardzo silny ból w podbrzuszu, bardzo prawdopodobna jest ciąża pozamaciczna. Stanowi ona duże zagrożenie nie tylko dla zdrowia, lecz również dla życia kobiety, dlatego konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Do szpitala powinniśmy się udać również w sytuacji, gdy wystąpi u nas bardzo obfite i długotrwałe krwawienie, które połączone jest z wywołującymi ból skurczami brzucha. Symptomy te mogą bowiem wskazywać na poronienie.

Bez względu na to, jakiego typu krwawienie pojawi się w naszym przypadku, warto możliwie najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż może zaoszczędzić nam to niepotrzebnego stresu.