Wyprawka do szpitala do porodu – o czym trzeba pamiętać?

Wyprawka do szpitala do porodu – o czym trzeba pamiętać?

Przygotowując wyprawkę do szpitala, skupiamy się głównie na artykułach higienicznych i ubraniach dla dziecka. Warto jednak pamiętać też o sobie i zapakować przekąski oraz wodę, które podczas pierwszej fazy porodu i tuż po nim mogą okazać się niezwykle pomocne.

Must have – czyli o czym nie możesz zapomnieć dla siebie

Torba z wyprawką do szpitala powinna być przygotowana odpowiednio wcześnie, by nie powodowała dodatkowych stresów, gdy akcja porodowa już się rozpocznie. Jest kilka kluczowych elementów, które powinny się w niej znaleźć. Dokumenty osobiste i karta ciąży, informacja o grupie krwi oraz wyniki ostatnich badań – to wszystko należy zabrać ze sobą. Wygodne koszule z bawełny, biustonosz do karmienia, ciepłe skarpetki, jednorazowe majtki, podkłady higieniczne, chłonne podpaski, ręcznik oraz klapki pod prysznic to minimum dla młodej mamy. Dodatkowo nie możesz zapomnieć o kosmetykach (szczególnie przydatny może okazać się sztyft do nadmiernie wysychających, podczas wysiłku porodowego, warg).

 

Zestaw dla dziecka

Ubrania, pieluchy (tetrowe i jednorazowe), kocyk, chusteczki nawilżane, podkłady do przewijania, smoczek oraz krem to minimum, niezbędne na pierwsze godziny życia maluszka. Większość szpitali posiada na wyposażeniu podstawowe kosmetyki i środki higieniczne, więc w sytuacji awaryjnej będą w stanie zapewnić Twojemu dziecku minimum opieki.

 

Jedzenie i picie

Z dostępnością jedzenia i picia na porodówkach bywa różnie (także z pozwoleniem na ich spożywanie). Jeżeli jednak Twoja akcja porodowa postępuje powoli, to kilkunastogodzinny wysiłek nie może się obejść bez wzmacniających przekąsek. Regularne nawadnianie organizmu jest równie ważne. W wyprawce młodej mamy powinna się znaleźć butelka wody mineralnej (niegazowanej!) oraz jedzenie, które najlepiej zapakować w specjalne pojemniki do przechowywania pokarmu (dostępne np. tutaj: http://askot.pl/kategoria-produktu/dla-mamy/przechowywanie-pokarmu/ ). To bezpieczne pod względem higienicznym i funkcjonalne rozwiązanie. Może okazać się, iż planowany zabieg cesarskiego cięcia będzie wymagał wstrzymania się od jedzenia. W przypadku porodów siłami natury, posilanie się jest jednak jak najbardziej wskazane (szczególnie po urodzeniu).