Mojej przyjaciółce urodziło się dziecko...

Mojej przyjaciółce urodziło się dziecko...

Narodziny dziecka otwierają w życiu jego rodziców nowy rozdział. Z jednej strony wiążą się one z mnóstwem nowych obowiązków, z drugiej zaś przynoszą wiele radości i podobno — o ile wierzyć zapewnieniom rodziców z pewnym już stażem — czynią życie lżejszym.

Przyjście na świat nowego domownika jest momentem przełomowym w życiu rodziny. Cały dotychczasowy porządek rozpada się i ustępuje miejsca nowym przyzwyczajeniom, zasadom i nawykom. Wprowadzane zmiany podporządkowane są dobru najmłodszego członka rodziny. Dlatego przestępując próg mieszkania, w którym takie zmiany nastąpiły (bądź dopiero następują), miej na uwadze nową sytuację rodziców. Nawet jeśli świeżo upieczona mama jest twoją najlepszą przyjaciółką, nie wyciągaj jej na siłę na miasto, proponując pozostawienie dziecka pod opieką męża czy dziadków. Licz się z tym, że zaistniała sytuacja wpłynie również na waszą koleżeńską relację.
 

Nie zapomnij o życzeniach

Narodziny dziecka stwarzają doskonałą okazję do złożenia rodzicom wizyty. Złóż koniecznie stosowne życzenia (inspiracji szukaj tutaj: http://zyczeniowo.pl/zyczenia-z-okazji-narodzin-dziecka/) i jeśli uważasz, że nie urazisz ich w ten sposób, podaruj im z tej okazji jakiś prezent. Nie musi być drogi, może mieć charakter symboliczny. Ważne, abyś okazała zainteresowanie i dała im do zrozumienia, że mogą na ciebie w każdej sytuacji liczyć. Wsparcie ze strony bliskich i znajomych jest bardzo ważne dla rodziców nowo narodzonej istoty. Zwłaszcza jeśli są młodzi i jest to ich pierwsze dziecko. Dlatego jeśli zaofiarujesz się z pomocą, twój gest na pewno zostanie doceniony i poczytany za dowód przywiązania.

 

Narodziny dziecka to czas licznych wyrzeczeń

Niestety musisz liczyć się z tym, że twoja przyjaciółka nie będzie miała już tyle wolnego czasu co wcześniej. Odpadają zatem częste wielogodzinne wyjścia na miasto, babskie wieczory przy winie, wspólne wizyty u kosmetyczki i niekończące się rozmowy przez telefon. Młoda mama całą swoją uwagę będzie musiała od tej pory poświęcić nowo narodzonej istocie, która na pewno nie omieszka wyrazić ekspresywnie swojej dezaprobaty, jeśli jej potrzeby nie zostaną zaspokojone.