Rozwój dziecka w trzecim trymestrze ciąży

Rozwój dziecka w trzecim trymestrze ciąży

Trzeci trymestr ciąży to końcowy etap rozwoju dziecka. Z dnia na dzień twój brzuch staje się coraz większy, co spowodowane jest intensywnym wzrostem dziecka.

W ciągu ostatnich miesięcy ciąży kobieta doświadcza niebolesnych skurczy (zwanych skurczami Braxtona-Hicksa). Nie są to skurcze, których należy się obawiać – macica dostosowuje się do wielkości dziecka, dzięki czemu maleństwo ma coraz więcej miejsca w brzuchu mamy.

Ostatni trymestr ciąży rozpoczyna się w dwudziestym siódmym miesiącu ciąży. Dziecko ma 24 cm, a siatkówka jego oka przybiera ostateczny kształt. W kolejnym tygodniu na powierzchni mózgu formują się bruzdy i zwoje, a na główce pojawiają ciemne włoski. Jeżeli poród nastąpiłby w siódmym miesiącu ciąży, istnieje tylko 10% szansy na przeżycie dziecka po urodzeniu. Takie dziecko nie jest jeszcze samodzielne i wymaga stałego kontaktu z organizmem matki.

W trzydziestym drugim tygodniu płuca są już gotowe, by móc funkcjonować samodzielnie, jednak w pełni sił będą dopiero po porodzie. Kolejny, trzydziesty trzeci tydzień, to czas, w którym źrenice dziecka wykształcającą odruch zwężania, skóra staje się gładka i różowa.

Trzydziesty piąty tydzień to tydzień, w którym dziecko powiększa swoją wagę. Wypełnia ono już cały brzuch, dlatego mama może mieć problemy z oddychaniem. W trzecim trymestrze bardzo ważne jest wykonanie ostatniego badania USG, które pozwoli określić tempo wzrastania płodu.

W trzydziestym szóstym tygodniu macica kobiety jest wielokrotnie większa niż na początku ciąży, wypełnia całą jamę brzuszną. W związku z tym zaczynają pojawiać się obrzęki. Czaszka naszego maleństwa jest już w pełni uformowana, jednak kości nie są do końca wykształcone, dzięki czemu główka będzie bardziej elastyczna przy porodzie.

Trzydziesty siódmy tydzień to czas, w którym mama może zacząć przygotowywać rzeczy do szpitala ponieważ poród może nadejść w każdej chwili. Tylko 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie.

W trzydziestym ósmym tygodniu dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat. Przyszła mama powinna dużo odpoczywać i się relaksować. Dziecko może przyjść na świat już teraz, ale może także w 40. tygodniu. Dlatego kobiecie nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać i być spokojną – dziecko jest donoszone, najgorsze za tobą!