Łóżeczko dla noworodka

Łóżeczko dla noworodka

Jeżeli jesteś w zaawansowanej ciąży i odliczasz dni do porodu, na pewno myślisz także o tym, czy jesteś przygotowana na przyjęcie dziecka w domu. Ostatnią rzeczą, która została do kupienia jest łóżeczko.

Pierwszy mebel naszego dziecka powinien nie tylko być piękną ozdobą w jego pokoju, ale przede wszystkim cechować się funkcjonalnością i zapewniać maluchowi bezpieczeństwo. Noworodek nie jest w stanie wspiąć się po szczebelkach łóżka, ale z czasem jego sprawność będzie większa, a poruszając się podczas snu, może z łóżeczka wypaść. Dlatego na początek najodpowiedniejsze będą łóżka dla dzieci z barierką i pionowymi szczebelkami.

Bardzo ważny jest także wybór materaca dla noworodka. Materac nie może być miękki, musi być twardy, bo tylko taki będzie najzdrowszy dla kręgosłupa naszego maleństwa. Dodatkowo, kupując twardy materac, zmniejszamy ryzyko, że dziecko zapadnie się i zacznie oddychać wydychanym przez siebie powietrzem. Materac musi być także dobrze dobrany do rozmiaru łóżeczka – nie może być zbyć ciasny, ponieważ wówczas rączka lub nóżka maleństwa może utknąć między szczebelkami a materacem.

Dobrze jest także zadbać o to, by łóżeczko dla naszego maleństwa było regulowane. Gdy dziecko jest jeszcze małe i nie jest w stanie samo wstać, trzymając się poręczy, będzie nam wygodniej, jeśli podniesiemy jego podstawę wraz z materacem wyżej. W miarę upływu czasu, gdy dziecko będzie rosło i samo wstawało, podstawę możemy opuścić na dół, by nie wypadło z łóżeczka.

Standardowe wymiary łóżeczka niemowlęcego to 120x60 cm oraz 140x70cm. Dobrze jednak kupić takie łóżeczko, które będzie rosło razem z dzieckiem – chodzi o to, by później można w taki sposób je przerobić, by spełniało wymogi starszego dziecka. Do przerobionego łóżeczka można dokupić szufladę na pościel lub półeczkę na podręczne rzeczy.

Przy zakupie łóżeczka należy zwrócić także uwagę na solidność wykonania mebla. Małe dziecko jest bardzo aktywne już od początku życia, dlatego łóżeczko musi wytrzymać wszystkie jego ruchy.

Łóżeczko dla dziecka pełni niezwykłą rolę w jego rozwoju. Spędza ono w nim większość czasu, a my możemy obserwować, jak razem z nim rośnie i uczy się siadać i wstawać. Gdy nasze dziecko osiągnie odpowiedni wiek, możemy małe łożeczko zamienić na łóżka dla dzieci rozkładane, by przyzwyczaić naszą pociechę do samodzielności.