Co odczuwa mama w drugim trymestrze ciąży?

Co odczuwa mama w drugim trymestrze ciąży?

Miesiąc miodowy ciąży, bo tak nazywany jest drugi trymestr, to czas, kiedy minęły poranne nudności, wrażliwość na zapachy i senność, a ty przyzwyczajasz się do myśli, że już wkrótce zostaniesz mamą.

W drugim trymestrze powiększający się brzuch sprawia, że ciąża staje się widoczna. Jeżeli już wykonałaś badanie ultrasonograficzne, mogłaś zauważyć, że twoje dziecko jest coraz większe i zaczyna się poruszać. Możesz także poznać płeć swojego maleństwa.

Mdłości przestały ci dokuczać, ale możesz odczuwać bóle w podbrzuszu – nie przejmuj się tym, oznacza to, że wiązadła podtrzymujące macicę rozciągają się, by zrobić dziecku miejsce. Czasem odczujesz także zaburzenia w trawieniu i zaparcia, a w nocy mogą pojawiać się kurcze łydek.

Twój nastrój znacznie się poprawia, co z pewnością zauważyli twoi bliscy, jednak huśtawka nastrojów da o sobie znać jeszcze nie raz.

W drugiej połowie ciąży twój organizm będzie odczuwał braki wapnia i żelaza, co będzie się objawiało bólami głowy, bolesnymi skurczami mięśni, a także próchnicą zębów. W twoim organizmie będzie gromadzić się dużo wody, dlatego nogi i kostki mogą być opuchnięte – wówczas najlepiej smarować nogi maściami i kremami łagodzącymi opuchliznę. Poniżej pępka pojawi się pionowa linia (tzw. czarna kresa), która do końca ciąży się wydłuży, ale po porodzie zniknie.

Najwspanialszym momentem drugiego trymestru jest czas, w którym twoje maleństwo zaczyna się poruszać. Na początku będziesz czuła delikatne muśnięcia, które z czasem zamienią się w kopniaki. Pod koniec drugiego trymestru będziesz znała już schemat, w jakim porusza się twoje dziecko. Największą aktywność będzie wykazywało rano, po śniadaniu oraz w godzinach wieczornych. Jeśli zauważysz, że dziecko nie porusza się tak jak robiło to do tej pory, koniecznie udaj się do lekarza.

Ten etap ciąży to doskonały moment na zapisanie się do szkoły rodzenia, gdzie wraz z partnerem nauczycie się jak odpowiednio przygotować się do porodu.

W czasie całej ciąży pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej diety, nawadnianiu organizmu oraz o kategorycznym zakazie picia alkoholu i palenia papierosów.