Prawidłowa waga kobiet w ciąży

Prawidłowa waga kobiet w ciąży

Każda kobieta zwraca uwagę na przyrost masy, w ciąży nic się nie zmienia. Wygląda to tak samo, a może nawet więcej uwagi się temu poświęca ze względu na dziecko, które właśnie się rozwija. W tym szczególnym okresie w głowie kobiety rodzą się różne pytania i lęki.

Przyszła mama zastanawia się czy prawidłowo przybiera na wadze, czy uda jej się wrócić do poprzedniej figury po ciąży, w jakim tempie to nastąpi. Masa ciała w tym okresie wzrasta średnio o około 20%, co w kilogramach przekłada się na wymiar 12-15 kg, ale nie ma podstaw do obaw, to nie jest tkanka tłuszczowa. Na wagę kobiety wpływa masa płodu, wody płodowe, ciężar łożyska,  waga macicy. Rzeczywisty wzrost masy tłuszczu waha się w granicach do 3,5 kg, jest on niezbędny na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, w efekcie na dobrą sprawę po ciąży będzie 3,5 kg tłuszczu, z którym trzeba walczyć chcąc powrócić do dawnej formy. W przypadku ciąży bliźniaczej całkowita waga kobiety nie powinna wzrosnąć o więcej jak 20 kg.

Jak to jest z tą wagą?

Dla kobiet obawiających się o swoją wagę pocieszeniem może być fakt, że po porodzie waga zmniejsza się od razu o około 5 kg. Problemem może być tutaj kwestia silnego uczucia głodu, który niekiedy towarzyszy w tym okresie. Nadmierne napady głodu, słodkie przekąski w ramach zachciewajek i podjadanie między posiłkami może skończyć się większym przyrostem tkanki tłuszczowej. Zwiększenie masy dużo ponad przyjęte normy może się skończyć cukrzycą ciężarnych. Dlatego tak istotne staje się kontrolowanie wagi w okresie ciąży. Wszelkie nieprawidłowości mogą mieć przełożenie na rozwój płodu.

Wizyta u specjalisty

Odwiedzając gabinet ginekologiczny należy liczyć się z ogólnym wywiadem przeprowadzonym przez specjalistę na temat zdrowia, dolegliwości, ewentualnego trybu życia czy planu żywienia. Konieczne jest dokonanie pomiaru wagi. Specjaliści korzystają zazwyczaj z wag medycznych kolumnowych, które cechuje duża nośność, solidne wykonanie, łatwa obsługa oraz mobilność, bowiem sprzęt ten jest zazwyczaj wyposażony w rolki transportowe.
 

Zatem mając na uwadze już nie tylko swoje dobro, ale kierując się również dobrem jeszcze nienarodzonego dziecka zalecany jest stały kontakt z ginekologiem, a co za tym idzie zaleca się stałą kontrolę wagi w tym szczególnym okresie.


Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.