Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa

Ciąża jest ważnym momentem w życiu każdej kobiety. Tak samo ważne są regularne wizyty u ginekologa. Jak wygląda pierwsza wizyta w ciąży u lekarza? Jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta będzie prawdopodobnie najdłuższa i może trwać nawet do godziny. Lekarz musi zrobić dokładny wywiad, wykonać badania, a także prześledzić wyniki twoich ostatnich badań. Żeby ułatwić lekarzowi to zadanie, przed wizytą przygotuj sobie:

  • dowód osobisty oraz NIP miejsca pracy,
  • wynik ostatniej cytologii,
  • wynik badania grupy krwi.

Na pierwszą wizytę powinnaś udać się między 6. a 8. tygodniem ciąży. Do 36. tygodnia będziesz musiała zgłaszać się na rutynowe wizyty co miesiąc.

Najpierw lekarz przeprowadza wywiad i na jego podstawie uzupełnia kartę wywiadu ginekologiczno-położniczego. W historii choroby lekarz wpisze daty wizyty, datę ostatniej miesiączki, termin porodu, który wyznaczy podczas badania, wynik pomiaru masy ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli wcześniej wykonałaś badania laboratoryjne lub usg, również zostanie to odnotowane w karcie.

Następnie lekarz założy kartę ciąży i wypisze dane zebrane podczas wywiadu położniczego (termin porodu, liczba wcześniejszych ciąż i ich przebieg). W karcie znajdą się także najważniejsze informacje dotyczące zdrowia kobiety i wpływu na ciąże – uczulenia na leki, przebyte operacje itd.

Po wypełnieniu wszystkich formalności, ustalisz z lekarzem terminy kolejnych wizyt. Pamiętaj, że wizyty te są niezwykle ważne, dlatego nie możesz żadnej z nich opuścić. Lekarz na pewno poinformuje cię także o konieczności przyjścia do położnej (około 10-15 min przed każdą wizytą u lekarza) w celu dokonania niezbędnych pomiarów i uzupełnienia karty ciąży.

Podczas każdej wizyty pamiętaj o tym, że masz prawo do zadawania pytań, a lekarz prowadzący powinien na każde odpowiedzieć i rozwiać twoje wątpliwości – nie bój się pytać, od tego zależy zdrowie twoje i dziecka.