Poród rodzinny – zalety i wady

Poród rodzinny – zalety i wady

Poród rodzinny to możliwość wspólnego przeżycia cudownej chwili dla obojga rodziców, jaką są narodziny ich dziecka. Decyzja o tym czy chcemy „wspólnie rodzić” ma jednak swoje wady i zalety.

Większość polskich szpitali oferuje obecnie swoim pacjentom poród rodzinny i co najważniejsze coraz więcej par korzysta z tej opcji. Należy jednak pamiętać, iż powinna być to decyzja przemyślana, a nad tym, czy poród rodzinny sprawdzi się w naszym przypadku, musimy zacząć się zastanawiać na długo przed rozwiązaniem. Warto dowiedzieć się jak taki poród wygląda – zapytajmy naszego lekarza lub znajomych, którzy już to przeżyli. Im więcej relacji zbierzemy, tym łatwiej może nam być zdecydować.


Poród rodzinny – za!

Wśród osób opowiadających się za porodem rodzinnym, przeważa argument, iż dzięki obecności mężczyzny na sali porodowej kobieta czuje się bardziej bezpieczna i odczuwa większy komfort psychiczny. Jest przy niej ktoś bliski, z kim może dzielić swoje obawy, ale także radości. Przyjemniej jest także ścisnąć z bólu dłoń ukochanego niż poręcz łóżka szpitalnego – kobieta nie czuje się samotna w tym wyjątkowym momencie.

Poród rodzinny ma także mnóstwo zalet dla samego mężczyzny. Jego obecność podczas porodu tworzy między parą niezwykle silną więź. Podobnie jest także w przypadku więzi pomiędzy ojcem a dzieckiem. Moment przecięcia pępowiny jest dla wielu panów niezwykle wzruszającą i podniosłą chwilą.


Poród rodzinny – przeciw!

Pary przeciwne porodom rodzinnym najczęściej argumentują to faktem, iż widok wijącej się z bólu partnerki, a także duże ilości krwi i śluzu pozostawiają w obydwojgu partnerach uczucie zniesmaczenia. Kobiety obawiają się, że taki ich obraz utkwiony w głowie ukochanego na zawsze zmieni jego wyobrażenia na jej temat, niszcząc w pewnym sensie ich związek.

Pośród panów częściej pojawia się inny lęk, dotyczący tego, iż najzwyczajniej w świecie nie będą w stanie patrzeć na cierpienie ich partnerki. Bezsilność wobec bólu, który odczuwa, sprawia, że w mężczyznach rodzi się poczucie, iż zwyczajnie zawiedli swoją ukochaną.