Badanie USG w ciąży: co warto wiedzieć?

Badanie USG w ciąży: co warto wiedzieć?

Badanie USG to obecnie jedno z najczęściej wykonywanych badań podczas trwania ciąży. Jest ono nieinwazyjne, niezwykle przydatne, a przy tym daje mnóstwo radości przyszłym rodzicom.

Co sprawia, że USG jest tak ważne zarówno dla lekarzy, jak i dla mamy i taty maleństwa? Przede wszystkim to dzięki niemu można przed porodem zobaczyć dziecko, sprawdzić czy rozwija się prawidłowo, a także poznać jego płeć. Jest to bardzo proste, bezbolesne badanie i co dla wszystkich rodziców najważniejsze, jest ono również całkowicie bezpieczne dla dziecka.


Dla kogo i jak często?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda ciężarna pacjentka powinna mieć wykonane badanie USG przynajmniej trzy razy. Pierwsze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, drugie między 18 a 22 tygodniem, a ostatnie po 30 tygodniu ciąży. Rzecz jasna to minimum dotyczy jedynie tych ciąż, które przebiegają prawidłowo. W przypadku, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do rozwoju dziecka lub nawet zagrożenie płodu, badanie USG może być wykonywane nawet co kilka dni.


Czego dowiemy się z badania USG?

Termin porodu zazwyczaj na początku oblicza się na podstawie daty ostatniej miesiączki, jednak z pomocą aparatu do wykonywania badań USG można to zrobić jeszcze dokładniej. Lekarz przeprowadza wówczas stosowne pomiary płodu i po wprowadzeniu ich do komputera w aparacie USG otrzymujemy wiek naszego malucha oraz termin porodu. Co ciekawe, jeżeli takie badanie zostanie wykonane do czternastego tygodnia ciąży, dokładność otrzymanego wyniku może wynosić kilka dni.

Podczas badania USG po dwudziestym tygodniu ciąży można już określić płeć dziecka, które rośnie w brzuchu mamy. Oczywiście wciąż zdarzają się błędy, ale nowoczesna aparatura znacząco je zminimalizowała.

Badanie USG pomaga ponadto sprawdzić, jak rozwija się dziecko i jego narządy wewnętrzne. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wad, najważniejsze jest wczesne ich wykrycie, w czym zdecydowanie pomaga właśnie USG – nie należy się zatem go obawiać.


Wiele kobiet zastanawia się, czy do badania USG należy się jakoś specjalnie przygotować. Nie ma takiej potrzeby, gdyż jedyne co robi lekarz, to nakłada na brzuch pacjentki specjalny żel, a następnie wodzi po nim głowicą aparatury.