Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży

Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży

Dzięki badaniu USG po pierwszym trymestrze ciąży rodzice już wiedzą, że ich dziecko kształtem zaczyna przypominać małego człowieka. W drugim trymestrze następuje bowiem szybki wzrost malucha.

Pod koniec szóstego miesiąca ciąży dziecko może już ważyć do 900 gram i mierzyć około 32 centymetrów. Przyszłe mamy zaczynają również wyczuwać ruchy swojego dziecka, które cały czas znajduje sobie coś do roboty. Jak jednak dokładnie rozwija się jego organizm? Czy słyszy gdy do niego mówimy i czuje to, co jego mama?

Przede wszystkim, na początku drugiego trymestru ciąży zmieniają się nieco proporcje ciała dziecka. Dotychczas, zarówno jego ręce jak i nóżki, miały taką samą długość, jednak teraz zaczyna się to zmieniać. U malucha zauważa się również ruchy, które imitują czynności życiowe człowieka – porusza on klatką piersiową i połyka płyn owodniowy.

Powoli zaczynają się rozwijać struktury ucha wewnętrznego, co oznacza, że maleństwo w brzuchu mamy będzie odczuwało wibracje, wywołane falami dźwiękowymi. Pod koniec drugiego trymestru będzie już natomiast słyszało wszystkie dźwięki dochodzące z zewnątrz, takie jak głosy najbliższych i bicie serca swojej mamy. Co więcej dziecko będzie również w stanie reagować na takie dźwięki, przez co mama może poczuć jego gwałtowny ruch.

Drugi trymestr ciąży to także okres, w którym intensywnie rozwijają się narządy wewnętrzne dziecka. Pracuje już oczywiście serce, ale także wątroba, nerki, tarczyca oraz mózg, w którym cały czas tworzą się kolejne połączenia nerwowe. Oprócz tego, dziecku zaczynają rosnąć włosy, na paluszkach tworzą się linie papilarne, a na języku kubki smakowe.

Mniej więcej już w połowie drugiego trymestru można określić płeć dziecka. Po tym czasie maluch jest także bardziej świadomy tego, co dzieje się z jego mamą, w związku z czym razem z nią odczuwa chociażby lęk. Dziecko zaczyna też poznawać samo siebie, dotykając swojej buzi, nóżek oraz wkładając swoje małe piąstki do ust.

Koniec drugiego trymestru to również rozwój układu oddechowego, co świadczy o powolnym przygotowywaniu się dziecka do porodu.