Dolegliwości II trymestru ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Dolegliwości II trymestru ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Drugi trymestr ciąży to dla większości kobiet znacznie przyjemniejszy okres aniżeli pierwsze trzy miesiące tego wyjątkowego stanu.

To właśnie teraz ustępuje większość dolegliwości, które przeszkadzały przyszłej mamie i nabiera ona nowych sił – jest znacznie bardziej radosna i pełna pozytywnej energii. Niestety w tym czasie również mogą pojawić się pewne nieprzyjemne dolegliwości, które w mniejszym lub większym stopniu będą przeszkadzać ciężarnej kobiecie.

1. Kłopoty z układem pokarmowym –  zgaga, niestrawność i zaparcia to dolegliwości, które mogą nam towarzyszyć od samego początku ciąży i trwać aż do jej końca. Należy zatem pamiętać o odpowiedniej diecie, która dostarczy nam wystarczająco dużo składników odżywczych, ale nie obciąży zanadto układu pokarmowego. Lepiej jest jeść częściej, ale w mniejszych ilościach – ograniczy to występowanie zgagi.

2. Popuszczanie moczu – powiększająca się macica sprawia, że nacisk na pęcherz również rośnie, przez co kobiety ciężarne odczuwają potrzebę częstszego chodzenia do toalety. Poza tym, działanie niektórych hormonów sprawia, że mięśnie krocza nieco wiotczeją i może to skutkować mimowolnym popuszczaniem moczu. W tym przypadku należy intensywnie ćwiczyć wspomniane mięśnie. Ćwiczenia te polegają na naprzemiennym napinaniu mięśni, w taki sposób jakbyśmy chciały zatrzymać strumień moczu, a następnie na ich rozluźnianiu.

3. Ból pleców – wraz ze wzrostem dziecka zwiększa się także ciężar, który nosi kobieta. Oczywiście wpływa to na kondycję kręgosłupa oraz okoliczne mięśnie, a przyszła mama zaczyna w związku z tym odczuwać coraz częstsze bóle pleców. Ważna jest w tym przypadku codzienna gimnastyka i dbanie o kręgosłup, unikanie cięższych prac fizycznych czy chodzenia na obcasach. Pomóc może także pływanie, podczas którego odciążamy kręgosłup.

4. Obrzęki nóg i rąk – powiększona macica zaczyna uciskać na żyłę główną dolną, co w połączeniu z zatrzymywaniem przez organizm wody skutkuje pojawieniem się obrzęków. W takim przypadku należy więcej odpoczywać z nogami ułożonymi nieco wyżej.