Ból piersi w trakcie ciąży - skąd się bierze, jak sobie z nim radzić?

Ból piersi w trakcie ciąży - skąd się bierze, jak sobie z nim radzić?

Ból piersi to w przypadku wielu kobiet pierwszy sygnał świadczący o zajściu w ciążę. Już bardzo szybko po zapłodnieniu mogą one doświadczyć ich zwiększonej wrażliwości, przez co nawet dotyk czy otarcie może powodować ból.

Dlaczego piersi bolą?

Objaw ten jest szczególnie mocno odczuwalny w pierwszym trymestrze ciąży, ale może też towarzyszyć przyszłym mamom aż do rozwiązania. Już od samego początku ciąży piersi kobiety zaczynają się nastawiać na produkcję mleka, przez co dochodzi do wielu poważnych zmian właśnie w tej części ich ciała. Ból może się zatem pojawić w związku z powiększaniem się piersi, ale także ze względu na brak wystarczających ilości oksytocyny. Jest to neuroprzekaźnik, który odpowiada za wszelkie zmiany zachodzące w obrębie kobiecych piersi.

Ból piersi i powody jego pojawiania się w czasie ciąży to zjawisko dość skomplikowane, choć jest to proces zupełnie naturalny i dotyka większość kobiet w ciąży. Niestety w niektórych przypadkach wspomniane już zmiany w piersiach mogą również prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.


Sposoby na radzenie sobie z bólem piersi

Kiedy zaczynamy odczuwać bóle piersi, ich nadwrażliwość czy nawet swędzenie, wykonywanie codziennych czynności może stać się bardzo nieprzyjemne. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży dolegliwości te są dokuczliwe i sprawiają przyszłym mamom duży dyskomfort. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by choć trochę sobie pomóc i ulżyć w bólu.

Przede wszystkim warto zadbać o wymianę biustonosza na nieco większy. Ważne jednak, aby wciąż dobrze podtrzymywał piersi, miał miękką wyściółkę oraz grube ramiączka. W wygodnym staniku kobieta jest w mniejszym stopniu narażona na wystąpienie bólu spowodowanego chociażby otarciami.

Kolejną sprawą jest stosowanie wszelkiego typu kremów nawilżających i natłuszczających, które złagodzą swędzenie związane z naciąganiem się skóry piersi, a także zapobiegną powstawaniu nieestetycznych rozstępów. Ich delikatne wmasowywanie również może nam przynieść ulgę.

Jeśli ból jest szczególnie dokuczliwy można spróbować złagodzić go poprzez stosowanie zimnych okładów lub wręcz przeciwnie - ciepłego prysznica. Na różne kobiety działają bowiem różne sposoby, warto więc próbować, aż znajdziemy metodę, która przyniesie nam największą ulgę.