Badania w I trymestrze ciąży – o jakich należy pamiętać?

Badania w I trymestrze ciąży – o jakich należy pamiętać?

Już od momentu kiedy przyszła mama dowie się o tym, że jest w ciąży lub nawet, gdy ma tylko takie podejrzenia, powinna odpowiednio o sobie zadbać i odwiedzić ginekologa w celu przeprowadzenia niezbędnych badań.

Według powszechnej opinii, to właśnie pierwszy trymestr ciąży jest najważniejszy dla prawidłowego rozwoju dziecka, w związku z czym nie należy zwlekać z pójściem do lekarza i odpowiednio szybko zatroszczyć się o malucha w naszym brzuchu.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, lekarz przeprowadza z przyszłą mamą dokładny wywiad dotyczący między innymi przebytych chorób, przyjmowanych leków, a także medycznej historii rodzinnej – chociażby tego, jak przebiegały ciąże u kobiet z najbliższej rodziny ciężarnej. Dzięki temu lekarz będzie mógł zadecydować o tym, w jaki sposób prowadzić daną ciążę oraz czy istnieją jakiekolwiek obciążenia, które mogą jej zagrozić.

Oprócz wywiadu ginekolog zleci również wykonanie najważniejszych badań, dzięki którym pozna ogólny stan zdrowia kobiety. Wśród takich badań na pewno nie może zabraknąć następujących wyników:

1. Pełna morfologia krwi – chodzi tutaj przede wszystkim o oznaczenie czerwonych krwinek, aby wykluczyć anemię, białych krwinek dla wykluczenia infekcji bądź choroby hematologicznej oraz sprawdzenie czy poziom hemoglobiny jest w normie.

2. Określenie grupy krwi rodziców oraz oznaczenie czynnika Rh – celem takiego badania jest stwierdzenie czy pojawia się ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Chodzi tu o sytuację, gdy kobieta ma grupę krwi Rh- a mężczyzna Rh+. W takiej sytuacji lekarz zaleci kolejne badania oraz przyjmowanie określonych leków.

3. Oznaczenie cukru we krwi – pozwala stwierdzić czy kobieta ma podwyższony poziom cukru świadczący o cukrzycy. Wówczas zostaje ona skierowana do diabetologa.

4. WR, czyli badanie na nosicielstwo kiły. Choroba ta jest bardzo groźna dla dziecka, dlatego w przypadku pozytywnego wyniku, przyszła mama musi zgłosić się do wenerologa.

5. Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii – ich wczesne wykrycie pozwoli na wdrożenie określonego leczenia, dzięki czemu choroby te nie zagrożą dziecku.

6. Badanie moczu – informuje ono o ogólnym stanie zdrowia przyszłej mamy.

Oczywiście nie są to wszystkie badania, które może zalecić lekarz. Pamiętajmy - im więcej dowiemy się o swoim organizmie na początku ciąży, tym lepiej zatroszczymy się o rozwój naszego dziecka.