Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Wszystkie mamy świadomość, iż poród naturalny wiąże się w ogromnym bólem. Z tego powodu wiele kobiet zastanawia się nad urodzeniem dziecka poprzez cesarskie cięcie. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto zaznajomić się z wadami i zaletami obydwu metod.

Głównym argumentem przemawiającym za wyborem porodu naturalnego jest oczywiście to, że odbywa się w zgodzie z naturą, w związku z czym jest dla dziecka najlepszy. I rzeczywiście tak jest, przede wszystkim ze względu na fakt, iż niejako to właśnie dziecko decyduje o tym, kiedy pojawi się na świecie, a przez to jest na to przygotowane. Istotne dla wielu matek jest również to, iż po porodzie naturalnym szybciej dochodzą do siebie i już po kilku godzinach mogą wstać z łóżka. Oczywistą wadą rozwiązania zgodnego z naturą jest ból mu towarzyszący. Co więcej, mogą się zdarzyć sytuacje, w których dojdzie do rozerwania krocza kobiety lub konieczności jego nacięcia, co powoduje dodatkowy dyskomfort.

W przypadku cesarskiego cięcia z pewnością unikniemy tego typu zdarzeń, jednak należy pamiętać, iż jest to zabieg chirurgiczny, co wiąże się z pewnym ryzykiem. Może dojść na przykład do zakażenia lub krwotoku. Ze względu na powstałą ranę po cesarskim cięciu kobieta również dłużej przechodzi proces rekonwalescencji, przez co nie od razu może samodzielnie zająć się dzieckiem. Mimo to, mnóstwo kobiet decyduje się na tę metodę, a uniknięcie bólu nie jest tego jedynym powodem. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że po cięciu cesarskim pochwa kobiety pozostaje nienaruszona, dzięki czemu nie ma ryzyka, że, tak jak przy porodzie naturalnym, rozciągnie się i nigdy do końca nie wróci do stanu sprzed ciąży.