Jakie witaminy należy przyjmować w pierwszych tygodniach ciąży?

Jakie witaminy należy przyjmować w pierwszych tygodniach ciąży?

Kobiety w ciąży powinny w sposób szczególny dbać o zdrowie własne i swojego nienarodzonego dziecka. W związku z tym tak ważne jest, aby już od pierwszych tygodni ciąży być pod opieką lekarza i zaopatrywać swój organizm w odpowiednie substancje odżywcze i witaminy.

Witaminą, której odpowiednia ilość jest niezbędna zarówno przed planowaną ciążą, jak i w pierwszych jej tygodniach, jest witamina B9, lepiej znana jako kwas foliowy. Jego niedobór może powodować powstawanie wad płodu, które mogą skutkować rozszczepem kręgosłupa dziecka czy wodogłowiem, dlatego tak istotne jest, aby kwas foliowy znalazł się w diecie ciężarnej kobiety jak najwcześniej.

Równie ważne w pierwszych tygodniach ciąży są także witaminy A i C, które działają antyoksydacyjnie i chronią przed działaniem wolnych rodników. Poza tym witamina C wspomaga nasz organizm w lepszym wchłanianiu żelaza, natomiast witamina A chroni płód przed upośledzeniem jego wzrostu.

Kobiety, które już na samym początku ciąży doświadczają mniej przyjemnych jej aspektów, takich jak nudności i wymioty, powinny również przyjmować witaminę B6. W większości przypadków może wystarczyć wchłanianie jej z pokarmów, w których jest zawarta, a są to między innymi jaja, ryby, drób czy mleko. Przez cały okres ciąży należy także zażywać witaminę K, która dba o to, aby nasza krew krzepła w prawidłowy sposób. Tę witaminę znajdziemy z kolei w warzywach i owocach, takich jak szpinak, sałata, brokuły, brzoskwinie i awokado.

Pomimo dobroczynnego wpływu wszystkich tych witamin na nasze dziecko, równie ważne jest, aby nie było ich w naszym organizmie zbyt dużo. Dlatego też wszelkie dodatkowe suplementacje witamin powinny być konsultowane z naszym lekarzem.